Senbonzakura – Téma měsíce prosinec 2015

Máme tady další skladbu z alba Shatter Me, ke které již vyšel videoklip. I když neskrývá tolik symbolů a skrytých významů, jako mnoho z Lindseyiných originálních skladeb, stejně se na ni podíváme a něco si o ní a o jejím původním znění povíme. 

Ačkoliv není Senbonzakura originální skladbou Lindsey Stirling, byla zařazena k jedné z deluxe verzí alba Shatter Me jako skladba bonusová. Na YouTube vyšla 27.1.2015 a již má přes 6,8 milionů zhlédnutí. Jedná se o cover na píseň, kterou napsal Kurousa a zpívá ji Hatsune Miku. Sloužil tedy jako takový malý dárek a poutač pro Japonce, když se album začalo prodávat v Asii. Do angličtiny se název překládá jako One Thousand Cherry Trees, tedy Tisíc třešňových stromů. A ty i doprovází celý videoklip – jak originální, tak i Lindseyin cover.

lindseystirling_senbonzakura

Na originální znění písně se můžete podívat nyní.

Jak si s její předělávkou poradila Lindsey už určitě dávno víte. Ale pro jistotu si to pojďme připomenout.

Jako mnoho jiných Lindseyiných videoklipů i tento vytvořilo studio Everdream (Elliot Feld, Jaz Kalkat). Producenty jsou James Khabushani a RJ Collins, režíroval Tom Morris.

Jak jsme také u videoklipů naší oblíbenkyně zvyklí, každý je jedinečný. Celé video k Senbonzakuře se odehrává jako na papíře, na kterém se rozpíjí barvy a dělají se kaňky. Lindsey hraje a tancuje většinou ve středu, kolem ní se pak rýsují barvy, stromy, později se ocitá na mostě a za ní je pagoda, typická japonská budova, ve které ji i můžeme spatřit na konci videa.

sterling-senbonzakura

Ve videoklipu si můžeme všimnout i útvaru, který jste již určitě viděli mnohokrát. Je to plovoucí brána svatyně Itsukushima. Ostrov, kde leží, byl vždy považován za posvátný. Původní svatyně byla založena už v šestém století, ta dnešní pochází z konce 12. století.

nfbgnfgvun

26_itsukushima

Kdo je Hatsune Miku?

Čí je vlastně hlas v originální skladbě Senbonzakura a v mnoha dalších? Hatsune Miku byla vytvořena firmou Crypton Future Media a mluví se o ní jako o Vocaloidu druhé generace. Její jméno znamená ,,první zvuk“ a ,,budoucnost“. Do povědomí se dostala zhruba od roku 2010, a to díky vystupování v mnoha známých anime. Hlas jí propůjčila japonská zpěvačka Saki Fujita.
Hatsune by měla vypadat na 16 let, jako správná středoškolačka je oděna do uniformy, nosí dva culíky z dlouhých vlasů a její barva je zelená v různých odstínech.

V Japonsku je dokonce tato postava známá natolik, že vyhrála nejlepší zpěvačku/zpěváka. Porazila tak třeba Justina Biebra nebo Lady Gaga.

Zajímavostí například je, že existuje i její mužská verze. Té se říká Hatsune Mikuo.
Hatsune Miku pořádá i koncerty, které se těší velké oblibě. Na speciální prosklenou tabuli se promítá a přenáší světlo, což působí 3D efektem. Do toho hraje živá kapela.

miku_5_by_isangkutsarangmoe-d5d26zk

 

Děkuji za přečtení a brzy se těšte na další článek o některém z videoklipů alba Shatter Me.