Klavírista Jan Vesely: Lindsey jsem poslouchal již ve svých 12 letech

Zdravíme fanoušky. Po delší době jsme si jako fanklub našli další známou tvář, která poslouchá Lindsey a kterou jsme se rozhodli krátce vyzpovídat. Je jím český klavírista a hudebník Jan Vesely, který má na YouTube také vlastní kanál. Já bych tě, Jane, rád nejprve poprosil, jestli bys o sobě mohl něco povědět? To, že jsi klavírista, o tobě víme, ale spíš třeba odkud jsi, jestli se třeba ještě věnuješ nějaké škole a nebo co tě baví?

Také zdravím. Věnuji se posledním rokem gymnáziu. Pocházím z Chomutova, ale hodně cestuji. Školu navštěvuji v Chomutově, na klavír jezdím do Ústí nad Labem, ve studiu nahrávám v Praze, s PETROF spolupracuji v Hradci Králové a plánuji více práce na Slovensku. Jsem teď celkem všude. Jako malý jsem se věnoval sportovní gymnastice, ale po úrazu jsem musel přestat. Nyní cvičím hlavně workout a pomalu se navracím do původní formy.

Takže velmi zcestovalý člověk, to se vždycky hodí. Následují asi trochu otázky, které v rozhovorech dostáváš často, ale protože tě třeba někteří naši fandové neznají, tak se o tvém příběhu rádi dozvědí. Jak jsi se dostal ke klavíru?

Ke klavíru jsem se dostal v 8 letech, kdy začla hrát má sestra. Začínal jsem v chomutovské ZUŠ. Později sestra hrát přestala a já u klavíru zůstal.

Nelitovala pak trochu svého rozhodnutí přestat, když viděla tvé úspěchy?

Určitě ne. Sestra nestíhala kvůli škole a v té době se spíše rozhodla pro zpěv. Už od začátku mě podporuje a přeje mi to. 

Tak jsem zvědav, jestli se třeba někdy dočkáme spolupráce. Kdy a jak vůbec vzniknul ten nápad nahrávat videa a své nahrávky na YouTube?

Sestra nyní končí vysokou školu a díky náročnému oboru co studuje, s hudbou přestala.

K YouTube mě také přivedla ona. Nahrával jsem videa již 7 let zpátky, když YouTube nebyl až tak populární. Sestra mi ukázala nějaké skladby od Yirumy a pak jsme je nahráli. Skladby měly úspěch, ale později jsem kanál smazal se všemi videi a začal od znova.

A pokud jde o skladby, které nahráváš.. jakým způsobem je vybíráš? Jsou to tvé oblíbené? Nebo je snad vybíráš spontánně?

Mé oblíbené. Dříve jsem nahrával covery, které pro mě měly určité pouto, buď formou skladby, nebo významem textu. Teď už nahrávám spíše skladby, které skládám. Většinou ve studiu, dokud neodmaturuji. Pak se vrhnu na lepší videa.

Budem držet palce, aby se dařilo. Je mi jasné, že se tvůrcům moc prozrazovat nechce, ale máš teď třeba v plánu nahrát něco konkrétního, abychom fandy navnadili?

Nemám. Nahrál jsem teď nově klavírní electro dubstep, který bude vycházet v květnu. Troufnu si říct, že stylově je to trochu na Lindsey Stirling. Ale nekopíruji ji.

Budeme se na to těšit, dubstep my rádi Rád bych se zeptal i na tvou spolupráci s Celeste Buckingham. Je mi jasné, že na to odpovídáš asi často, ale pro naše fandy – jak jsi se k tomu dostal?

Moc často ne, byla to rovnocenná spolupráce a nyní jdu svým směrem. Znal jsem již déle jejího manažera. Řešili jsme, že bychom něco mohli časem nahrát. Jednoho večera se mi ozval, jestli mám čas o 2 dny později večer. Řekl jsem že ano. Poslali jsme si skladbu a za dva dny jsme ji už nahrávali.

Skladba, kterou jste nahráli, je velmi poslouchatelná a příjemná a naši fanoušci si ji tady s námi mohou poslechnout. Máš několik videí na YouTube, venku je i spolupráce se zpěvačkou, která už si udělala nějaké to jméno… tak mě napadá, plánuješ vydání třeba nějakého alba?

Děkujeme, dali jsme si záležet, aby byla originální a propracovaná.

Plánuji, příští rok. Už jsem to měl v plánu dříve, ale kvůli náročné škole ještě nebyla možnost. Nyní se přestěhuji a vše se začne rozvíjet. Už si sestavuji svůj tým. Mám v plánu přibližně 16 skladeb i se spolupracemi.

Budeme držet palce, aby album klaplo a rádi si ho poslechneme. Dovedu si představit, že tvé okolí na tvou kariéru reaguje především kladně. Ale najdou se třeba i negativní ohlasy? A pokud ano, jak na ně reaguješ?

Děkuji! Ano, dříve spíše ty negativní, nyní už ne. Když vydám video, ve třídě na to reagují kladně i negativně. Většinou se na to snažím nereagovat. Kladné ohlasy mě potěší a negativní mě nakopnou makat více. Jediné negativum je, že nemám soukromí. Když se cokoliv stane, hned se o tom mluví a šíří dále. Už jsem si na to ale zvykl. Všech reakcí si cením, i těch špatných.

Nedovedu si to uplně představit, ale je jasné, že soukromí si každý musí hlídat a chránit, to je pochopitelné. Rád bych se zeptal teď i na naši oblíbenkyni, tedy Lindsey Jak jsi se k ní dostal a jaké skladby třeba od ní máš nejraději?

To je už na delší povídání. Lindsey jsem poslouchal už ve svých 12 letech. Vím, teď jsou na to děti zvyklé, ale já dřív moc na internetu nebyl… Poslouchal jsem ji už před tím, než vydala Crystallize. Už od doby, kdy živě vystupovala a nahrávala covery doma. Ke každé mám jiný přístup. První, se kterou jsem byl déle a poslouchal ji stále dokola, byla Crystallize. Byl jsem týden v nemocnici v Praze kvůli zdravotním problémům a skladbu jsem do sluchátek poslouchal nonstop, prakticky celý týden. Poté jsem hlavně poslouchal Song of the Caged Bird. Co se týká skladeb, které nyní považuji za nejlepší, tak to jsou Take Flight, Roundtable Rival, Shatter Me a Beyond the Veil. A vlastně i takto v tom pořadí – nejlepší je Take Flight, jak písnička, tak klip.

Takže velmi široký záběr. Nemůžu se nezeptat – Lindsey teď odehraje dvojkoncert v Praze. Chystáš se?  (rozhovor byl pořízen před koncerty – pozn.red.)

Určitě ano, už jsem byl na dvou, loni a předloni a letos si to nenechám ujít. Jedno album je lepší než druhé.

Výborně, tak pokud to jen trošku půjde, rádi tě uvidíme i na after srazu našeho fanklubu V tuto chvíli jsme u konce našeho rozhovoru, děkuji moc za tvou ochotu i čas a držím palce v další kariéře!

Já děkuji a ať se s fanpage daří! Určitě se na koncertě potkáme

fotografie využity se souhlasem Jana Veselyho