Malukah: Obdivuji Lindsey za to, čeho dosáhla

Vítáme Vás u dalšího rozhovoru. Malukah je mexická zpěvačka, hudební skladatelka a streamerka žijící a působící ve městě Monterrey v Mexiku, která se do povědomí fanoušků z celého světa nesmazatelně zapsala svým legendárním hudebním coverem „The Dragonborn Comes“ z populární hry Skyrim. Na kontě má úspěšné spolupráce např. se jmény jako je Peter Hollens, Taylor Devis, Jeremy Soule a mnoho exkluzivních spoluprací pro herní studia, kde se podílela např. na hudbě k titulům The Elder Scrolls: Online, Far Cry Primal, The Banner Saga a další. Pravidelně ji můžeme také vídat živě na platformě Twitch.TV.

A jelikož je rovněž velkou obdivovatelkou Lindsey, byl jen krůček k tomu, abychom tuto velmi zajímavou osobnost vyzpovídali. 


Ahoj Malukah. Jak se máš? Naše čtenáře možná bude hned zajímat, proč si říkáš Malukah. Máš nádherně znějící jméno Judith de los Santos, proč tedy Malukah?

Malukah bylo jméno, které jsem dala své první vytvořené postavě ve hře World of Warcraft. Byl to „Night Elf Hunter“. Z toho se stalo jméno, které jsem používala pro další herní služby, protože mi připadá mnohem více cool a magičtější než Judith. Hehe! A tato přezdívka už se mou zůstala, když jsem začala vytvářet herní covery.

Na začátku našeho rozhovoru se musíme vrátit do roku 2011, kdy jsi na svém YouTube kanálu zveřejnila svůj hudební cover The Dragonborn Comes  z populární hry The Elder Scrolls V: Skyrim. Video se stalo za krátkou dobu virálním a dodnes má přes 20 miliónů zhlédnutí. Když jsi se video rozhodla natočit a zveřejnit, překvapila tě následná pozitivní reakce nebo jsi už měla více podobných zkušeností s předchozími videi?

Byla jsem velmi překvapena reakcí na video. Byla jsem zvyklá sdílet hudbu se svou rodinou a přáteli. Rozhodně jsem předtím neměla žádné zkušenosti s něčím takovým. Zprvu jsem byla vystrašená, ačkoliv mnoho komentářů bylo pozitivních, stále jsem se obávala těch negativních, které by mě odradily od opětovného sdílení hudby. Naštěstí to neudělali! Reakce lidí byla opravdu povzbudivá.

The Dragonborn Comes jistě znamenal pro tvou hudební kariéru velký zlom. Minulý rok jsi vydala i stejnojmenné album. Znamená to tedy, že je tato skladba pro tebe stále srdcovou záležitostí? Nemrzí tě někdy, že si tě fanoušci hlavně spojují s touto písní, ačkoliv máš za sebou spousty dalších úspěšných skladeb a spoluprací?

The Dragonborn Comes je tak nádherná píseň. Tahle krása pochází z milované hry Elder Scrolls od Bethesda Game Studios a z jeho soundtracku od Jeremyho Soula. Mám štěstí, že s ním mohu být spojena díky coveru, který jsem udělala.

Než se dostaneme ke tvým spolupracím, můžeš nám ještě něco prozradit o tvých hudebních začátcích? Jak dlouho hraješ a zpíváš, jaký je tvůj oblíbený hudební nástroj, kteří umělci tě nejvíce v životě inspirovali?

Začala jsem se učit hrát na klavír v osmi letech. Byl to můj oblíbený nástroj do doby, než jsem objevila ve třinácti letech kytaru. Do dnešního dne je kytara stále mým nejoblíbenějším nástrojem. Když jsem vyrůstala, tak jsem se chtěla naučit hrát na co nejvíce různých nástrojů, co jen to jde, protože jsem jimi fascinována, jak každý pracuje velmi odlišně, ale za stejným účelem. Vzala jsem si lekce bubnů, bicích nástrojů, basových… a nakonec jsem se znovu zaměřila na kytaru a klavír.
Nejvíce inspirativní člověk, se kterým jsem se setkal v mém životě je moje maminka. Ona je ta, která mě inspirovala, abych se naučila hrát na klavír. Sama je klavíristkou. Byla velkým zdrojem motivace, skvělým příkladem pro disciplínu a dělání toho, co milujete.

Otázka na tvé soukromí by nebyla úplná, kdybychom se nezeptali, co ráda děláš ve svém volném čase, když zrovna nezpíváš a neskládáš hudbu?

Miluji čtení a trávení času s mým psem Thorem. Chodím s ním do parku. Také opravdu miluji koníčky, jako je kaligrafie a brush lettering. Jsou to druhy koníčků, které mi pomohou relaxovat. Také ráda hraji videohry. Nedávno jsem také založila blog s název Wonderlukah, kde sdílím malé střípky z toho, co dělám a čeho si užívám v životě. Toto je další koníček, který je hodně zábavný.


Své první album All of the Above jsi vydala již v roce 2006 ještě pod svým civilním jménem Judith de los Santos. Od té doby jsi ve svém hudebním vývoji značně pokročila. Vím, že album je mezi fanoušky velmi oblíbené a sám ho miluji. Jak ho po letech hodnotíš ty sama? Cítíš na sobě hudební posun?

All of theAbove je jedním z milníků v mém životě. Jedna z mých vzácných vzpomínek. Cítím se velmi šťastná, že skladby přežily zkoušku časem. Když je znovu poslouchám, stále vyjadřují to, kým jsem. Postupem času jsem se více seznámila s technickými detaily psaní písní. Jsem více obeznámena se strukturou a celkovým smyslem příběhu. To může být pozitivní věc… ale někdy cítím, že až příliš analyzuji věci a technická stránka má větší důležitost než emoční. V současné době se snažím najít cestu zpět k místu, kde mohu psát, aniž bych o tom tolik přemýšlela.

Vraťme se nyní ke tvé současné hudební kariéře. Tvůj výše zmíněný úspěch odstartoval řadu velmi zajímavých hudebních spoluprací. Jmenujme namátkově vytvoření bardských písní pro hru The Elder Scrolls: Online, spolupracovala jsi s Jeremym Soulem, Taylor Davis, Peterem Hollensem, nahrála jsi nádherné vokály pro hry The Banner Saga, Far Cry Primal, Call of Duty: Black OPS II,III a další. Jaké spolupráce si ceníš nejvíce a proč?

Každá spolupráce mě naučila něco nového a důležitého. Nemohu si vybrat! Haha! Myslím, že ve skutečnosti dostat se ke skládání hudby a zpívání pro Elder Scrolls Online je největší krok vpřed, který jsem kdy podnikla. Bylo mi ctí při této příležitosti spolupracovat s úžasnou skupinou lidí a být malou součástí této hry! Cením si všech spoluprací v mém životě, ale ESO byl tím, který změnil můj život nejvíce.

Jaké jsou tvé plány na nejbližší měsíce? Pracuješ na něčem novém?

Pracuji na dokončení písní k novému originálnímu albu. Nemohu vám ani říci, jak jsem nadšená, že mohu sdílet novou originální hudbu. Je to tak dlouho! To je to, v co doufám, že se zaměřím na zbytek roku. Dále, v roce 2017 jsem udělala polovinu vánočního alba, ale nebyla jsem schopna jej dokončit a vydat včas. Doufám, že do konce roku 2018 budu moci své vánoční album sdílet.

Touto oklikou jsme se nyní dostali až k naší oblíbenkyni Lindsey Stirling. O Lindsey je známo, že začínala jako YouTuberka a podobně jako ty se proslavila nesčetnými spolupracemi. Vím o tobě, že jsi se o Lindsey již několikrát zmiňovala. Jak jsi Lindsey objevila poprvé ty sama? Jsi její fanynka? Sleduješ její hudební kariéru a co si o ní myslíš?

Poprvé jsem slyšela Lindsey, když jsem viděla její spolupráci s Peterem Hollensem na skladbě Skyrim. Byla jsem ohromena. Video bylo perfektně vytvořené a bylo fantastické sledovat její pohyb, běh a skok, jelikož jsme normálně zvyklí sledovat houslisty ve více klasičtějším a vážnějším pojetí. Obdivuji ji tolik za všechno, čeho dosáhla. Pro její vytrvalost, její vášeň, ona je úžasným příkladem pro každého, že všichni můžeme následovat naše vlastní cesty.

Osobně jsi spolupracovala s Taylor Davis, což je další skvělá houslistka. Uvažovala jsi někdy, že bys mohla spolupracovat také s Lindsey? A chtěla bys?

Taylor je úžasná. Další neuvěřitelně pracovitý hudebník, kterého obdivuji a pozorně sleduji. Práce s ní na videu Fear Not this Night a Banner Saga byla neuvěřitelná. Byla bych neuvěřitelně šťastná, kdybych s ní mohla opět pracovat a milovala bych spolupráci také s Lindsey. Obě jsou milé hudebnice!

Jsi milovnice počítačových her, máš nějaký vysněný herní cover, který bys sis dokázala s Lindsey představit zahrát nebo jakoukoliv jinou skladbu?

Oooh, zajímavá otázka. Možná by mohlo být zábavné hrát speciální aranžmá jedné z instrumentálních skladeb ze Skyrimu, např. jako From Past to Present.

Když už jsme u oblíbených coverů nebo skladeb. Máš nějakou Lindseyinu oblíbenou skladbu, cover, kterou si ráda pustíš?

Mou oblíbenou Lindseyinou skladbou je Shatter Me. Myslím, že je fenomenální. Obojí, text i režie videa. Z jejího novějšího alba Brave Enough je mou oblíbenou skladbou The Arena. Neuvěřitelná melodie!

Minulý rok se Lindsey zastavila na turné i přímo ve tvém městě Monterrey v Mexiku. Z vlastní zkušenosti můžu potvrdit, že její koncerty jsou nabité energií. Měla jsi příležitost se koncertu zúčastnit nebo jsi ho promeškala?

Je mi líto, že jsem bohužel nemohla jít na koncert tady v Monterrey. Je úžasné, že byla schopna udělat turné po Mexiku. Doufám, že jednoho dne uvidím její show.

Na závěr rozhovoru na tebe ještě prozradím, že v minulosti jsi již navštívila Českou republiku. Prozradíš nám krátce, při jaké příležitosti to bylo a jak se ti u nás líbilo?

Před několika lety jsem byla v Praze na hudební soutěži nazvané Eurotalent. Město bylo jako cosi z pohádky. Tak nádherné. Chtěla jsem tam zůstat! A já doufám, že se jednoho dne vrátím!

A jsme u konce rozhovoru!
Za celý fanklub Lindsey Stirling ti chci poděkovat, že jsi si na nás udělala čas a přejeme ti ve tvém hudebním a osobním životě mnoho štěstí.

Velice vám děkuji za příležitost si s vámi popovídat. Posílám srdečné pozdravy z Mexika tobě i vašim čtenářům!

Autoři rozhovoru:
Petr Dedek, Tereza Vlková, Kateřina Vaculová

Oficiální odkazy:
https://www.malukah.com
https://www.twitch.tv/malukah
https://www.youtube.com/malufenix


Rozhovor vznikl ve spolupráci s Českou fandovskou stránkou Malukah
https://www.malukah.cz