Spisovatelka Gabriela Rinth: Lindsey je v Radioactive fenomenální (+soutěž o knihu)

Již delší dobu jsme pro Vás nepřichystali žádný rozhovor a tak bych to rád následujícími řádky napravil. Popovídali jsme si s českou spisovatelkou Gabrielou Rinth a rozhovor Vám nepřinášíme jen tak pro nic za nic. Gabriela je samozřejmě fanynkou Lindsey a z toho důvodu jsme si řekli, že by takové krátké povídání nemělo uškodit ani jedné straně 😉 Zároveň si pro Vás Gabriela připravila soutěž, jejíž znění najdete na konci rozhovoru.

Na začátek bych Vás tedy rád poprosil, abyste řekla něco málo o sobě. To, že jste spisovatelka, už všichni víme, ale takové stručné představení sebe sama neuškodí – odkud jste, jestli se věnujete případně nějakému zaměstnání (příp.škole), co vás baví apod.?

Je vždy mnohem těžší říct něco o sobě než vymyslet zcela novou postavu do příběhu. 😉 Kdo tedy jsem? Považuji se za celkem normálního člověka, který si splnil sen. Stala jsem se spisovatelkou a vydala svou první knihu Křídla. Psaní je mým koníčkem, kterému se věnuji ve volném čase. Být spisovatelem na plný úvazek se v naší poměrně malé zemi podařilo jen několika šťastlivcům, mezi které bohužel zatím nepatřím. Do nedávna jsem pracovala v oblasti financí. Což je trochu paradox, protože čísla zrovna nedovolují využít představivost. Zatímco má tvorba je z oblasti urban fantasy, kde se fantazie zapojuje na plné čáře. V tuto dobu jsem na rodičovské dovolené. Myslela jsem, že až budu doma, půjde mi psaní hezky od ruky, ale opak je pravdou. Dcera vyžaduje hodně pozornosti a poskytuje mi zábavu na 24 hodin denně. Na tvůrčí psaní je třeba klid na zamyšlení se nad příběhem a jeho sepsáním v takové formě, aby to mělo hlavu a patu.

Kromě rodiny a psaní miluji také dobré jídlo, kde se nebojím experimentovat, mám ráda cestování, psy a rekreačně sport všeho druhu.

Kdy poprvé jste přišla na to, že se opravdu chcete věnovat něčemu takovému, jako je psaní?

Vždy jsem byla velmi tvůrčí. Od malička jsem si doma kreslila komiksy. První texty k obrázkům vznikaly ve věku, kdy jsem ještě ze školy ani nevěděla, že je rozdíl mezi Y a I. 😀 Jak jsem rostla a i moje dílka byla rozsáhlejší, tak jsem věděla, že bych něco chtěla uveřejnit nebo vydat. Přála jsem si, aby moje kniha měla formu, kterou si zaslouží a nebyl to jen soubor v počítači nebo pár vytištěných stránek, které si přečte maximálně jen rodina a přátelé. Chtěla jsem být spisovatelka.

Jestli jsem správně dohledal informace o Vás, tak jsem si zjistil, že jste pro vydání jedné své knihy využila crowdfundingu. Jednak bych se tedy rád zeptal, jak to celé probíhalo a pak samozřejmě i na to, co to je za knihu a o čem je?

Crowdfundingová kampaň byla ohromná zkušenost. Stejně asi jako většina začínajících autorů, jsem se snažila získat co nejvíce informací o možnostech vydání knihy. Hledala jsem zkušenosti na internetu. Oslovila jsem mnoho vydavatelství, které se pohybují v daném žánru. Odezvy byly často strohé, vyžadovaly měsíce na posouzení díla s nejistým výsledkem a další měsíce čekání na vydání z důvodu plného tiskového plánu. Některá vydavatelství se netají tím, že dávají přednost tisku zahraničních bestsellerů a neprověřené autory nechtějí riskovat. Nakonec se ve správný čas sešel nápad s crowdfundingovou kampaní a nabídka menšího vydavatelství. Zástupce vydavatele knihu přečetl a uznal moji tvorbu dostatečně zajímavou a kvalitní, aby mohla být vydána. Ovšem požadovali spoluúčast. Oslovila jsem tedy Startovač, na kterém vznikla kampaň. Vyžadovalo to hodně úsilí i času na přípravu i propagaci – vše leží jen na zadavateli crowdfundingu. Musíte si sami připravit fotografie, grafiku, text, odměny v různé cenové hodnotě za to, když vás někdo podpoří. Nechala jsem na lidech, aby posoudili na základě několika ukázek a informací, zda by se jim kniha líbila a jestli její vydání chtějí podpořit, respektive si knihu „předplatit“. Naštěstí pro mě se ukázalo, že si má kniha své čtenáře najde a vybrala se potřebná částka pro její vydání.

Kniha Křídla je mou první knihou, kterou jsem vydala. Jedná se v současnosti o populární žánr urban fantasy, jehož děj je zasazen do českého prostředí. Mohla by se líbit čtenářům, či filmovým fanouškům světově známých fenoménů, jako je například Stmívání nebo Hunger Games. Kniha poodhaluje tajemství staletí utajovaného společenství andělů, kteří se skrývají před veřejností a nebojí se použít všechny prostředky k tomu, aby se jejich existence neprozradila. Hlavní postava mé knihy není nadšená z toho, že se stala nedobrovolně součástí světa, který je běžné populaci utajen a snaží se z něj uniknout. Pouta, která pro ni představuje rodina a přátelé, jsou silná a je těžké se jich vzdát. Zároveň nechce nikoho z nich ohrozit. Nový život navíc není nijak snadný. Je plný pravidel, hrozeb, intrik a dřiny.

Mou snahou bylo, aby příběh nebyl jednoduchý a naivní, ale měl naopak spád a dostatek vyhrocených situací, které si udrží zájem čtenáře. Sama ráda čtu nejen fantasy, ale také thrillery a občas mě osloví některé konspirační teorie, což mé dílo poněkud ovlivnilo. 😉

Jaké jiné Vaše dílo byste našim čtenářům doporučila?

Další dílo se zatím chystá. Jelikož největší výtkou mé první knihy bylo to, že by měla být delší, snažím se své čtenáře vyslechnout a druhý díl napsat obsáhlejší – nikoliv však na úkor děje a kvality. Nebudu však zatím slibovat datum vydání.

Do toho se mi rodí nápady na další příběhy z jiného prostředí, které bych chtěla zpracovat do knih. Jsem tedy vlastně na začátku spisovatelské kariéry. Ale rozhodně ne na konci. Tak mi můžete držet palce téměř od samého začátku a sledovat, jestli se mi všechny mé plány podaří uskutečnit. 😉

Palce určitě držet budeme 😉 Kde všude můžeme Vaše knížky zakoupit?

Současná doba ukázala, jak praktické jsou e-knihy. Takže v této podobě naleznete Křídla u známých prodejců, jako je Kosmas, Alza, ebux nebo Palmknihy.

V tištěné podobě lze knihu objednat v e-shopu přímo od vydavatele nebo pořídit v jejich podnikové prodejně v Brně.

https://eshop.librix.eu/produkt/detail/1078/kridla

Když se podíváte na své knížky, je třeba něco co byste v nich napsala jinak nebo co byste obecně udělala jinak?

Myslím, že jsem s tím, co jsem napsala, celkem spokojená. Vždy je co vylepšit, ale nenarazila jsem na nic, co bych teď zpětně neschvalovala. Jedná se spíš o drobnosti, jako je jinak zvolené slovo nebo formulace nebo opravit překlep. 😉 Se vznikem dalšího dílu se spíš objevují nápady, kterými by šel první díl doplnit tak, aby mi to nyní pomohlo a hezky se to rozvíjelo. Ale s tím se dá poprat jinak a nějak to kulantně vyřešit.

Jak vůbec reaguje okolí na to, že jste se stala spisovatelkou? Dovedu si představit, že rodina podporuje, jak může… ale co třeba další? Přátelé, známí… nezávidí třeba trochu?

Mé okolí reaguje kladně. Většina přátel je překvapená a má zájem si mou knihu přečíst. Spousta lidí, kterým se pochlubíte, že jste vydali knihu vám řekne, že taky něco rozepsali nebo chtějí napsat. Ale těch, kteří to opravdu udělají a dotáhnou je málo. Vypadá to tak snadně, ale je za tím mnoho času a práce.

Hodnocení mám celkem kladné i od naprosto cizích lidí. Dorazilo několik zpětných vazeb od čtenářů, kteří si knihu zakoupili a většinou se jednalo o dotaz na další díl a pár postřehů, které si beru k srdci a chci se na jejich základě zlepšit. To jsou reakce, které skutečně potěší a pro které to dělám. Abych pro lidi vytvořila něco, co je bude zajímat a bavit.

Žijeme v době, kdy se úspěch neodpouští. Jinými slovy… když naopak přijde někdo, kdo Vaše dílo nebo i třeba Vás samotnou nehodnotí kladně, jak na to reagujete, případně jak se s tím srovnáváte?

Kritiky se nebojím a jsem za ni ráda – teda pokud je věcná. Když někdo například napíše, že by to chtělo nějakou část textu rozvést a dodat informace, tak se s tím dá pracovat a ponaučit se.

Jak se říká, nikdo učený z nebe nespadl a i já mám stále dost co zlepšovat. Sama jsem si říkala o zpětnou vazbu u přátel, kteří viděli knihu ještě před vydáním. Lidé, kteří mě obklopují, jsou upřímní a nebojí se mi říct, co se jim nelíbí. A i díky reakcím prvních čtenářů z mého nejbližšího okolí, se mi podařilo doladit Křídla tak, aby mohla jít do tisku.

S vyloženě negativní reakcí jsem se setkala jen v počátku průběhu cowdfundingu. Jeden pán se hodně negativně opřel do zveřejnění kampaně na facebooku. Neměl ke sdělení nic konkrétního ani žádné vlastní zkušenosti. Byl to ukázkový hater, který s velmi nevybíravým slovníkem napsal svůj komentář o hrůznosti takovéto kampaně. Člověk rozumově ví, že si z toho nemá nic dělat, ale i tak jsem byla zaražená nad tím, proč má někdo úplně cizí chuť pohanit něco, na čem mi záleží. Na druhou stranu další cizí lidé se tam mé kampaně okamžitě zastali. Z toho mám dobrý pocit. A to i pro to, že postěžovat si umí každý, ale postavit se za někoho, to chce už pořádný charakter.

Teď bych se rád dostal k Vám a Lindsey. Kde jste k ní přišla prvně?

Lindsey je úžasná. Dostala jsem se k ní asi čirou náhodou tak čtyři roky zpátky, kdy jsem bloumala na YouTube a pouštěla si klipy Pentatonix. A pak přišel Radioactive, kde Pentatonix a Lindsey spolupracují

Tam Lindsey nastoupí od samého začátku a je fenomenální. A tím to všechno začalo. Dohledala jsem si další a další skladby a od té doby ji poslouchám, přidala jsem si ji na facebooku a také odebírám její YouTube kanál. Její tvorba je hodně živá a vždy mě dokáže vytáhnout z útlumu a postavit na nohy. Nějakou její skladbu bych ráda zmínila i ve své další knize. Jen ještě nemám jasno, která by to měla být. Je totiž z čeho vybírat.

Pokud jde o náš fanklub, slyšela jste o něm? 🙂

Přiznám se, že o českém fanklubu jsem se dozvěděla teprve teď nedávno. Ale nyní již sleduji dění na webu a líbí se mi, jakým způsobem přináší informace.

Jaké Lindseyiny skladby patří k Vašim nejoblíbenějším?

Mojí favoritkou je už roky skladba Zelda. Má takový nenápadný rozjezd, ale pak získá na síle a je plná změn a zvratů. Vždy mi připomene, jak je zavádějící soudit podle prvního dojmu.

Mezi další favority patří Moon Trance. Jeho klip ani skladba samotná mě nikdy nedokáže omrzet.

Musím uznat, že málokdo dokáže mít tolik skladeb, které mě baví – ať už jsou vlastní nebo přepracované. Když se nad tím zamyslím, tak si nevzpomenu asi na žádnou skladbu, která by mi zatím od Lindsey nesedla.

Kromě cíleného poslouchání doma, v práci nebo autě pak potěší takové ty náhody, kdy slyším zaznít její hudbu na nečekaných místech. A většinou následují dohady někoho poblíž, co že to hraje.

Lindsey v Praze již 4x koncertovala. Byla jste na některém z koncertů? A pokud ano, jaký jste z něj/nich měla pocity?

Zažila jsem na vlastní kůži koncert ve Žlutých lázních v Praze. Jedinečné prostředí na břehu Vltavy pod širým nebem mělo svou atmosféru. Potkala jsem tam přátele, o kterých jsem neměla ani tušení, že ji také poslouchají. První dojem z vystoupení byl „ona to opravdu dokáže?“ 😀 Ačkoliv jsem viděla záběry, které dokazovaly, že Lindsey zvládá podle mě nemožné, kdy zároveň neskutečně tančí a hraje na housle, tak vidět to naživo, mě donutilo skutečně uvěřit.

Lindsey na mě nepůsobí jako extrovert a zaslouží si obdiv za to, jak dokáže vystupovat před tolika lidmi.

A poslední bod. Do tohoto koncertu jsem neměla tušení, že umí také tak zpívat. Nezbývá mi, než tiše závidět její vícestranný talent.

Moc děkuju za Váš čas a za to, že jste byla ochotna ho věnovat rozhovoru s námi.

Je mi ctí, že jsem mohla pro fanoušky Lindsey Stirling udělat tento rozhovor. Přeji nám všem mnoho dalších příjemných chvil při poslechu jejích skladeb.

Gabriela Rinth

!!! SOUTĚŽ O KNIHU GABRIELY RINTH – KŘÍDLA !!!

Jste zvědaví a chtěli byste si přečíst toto urban fantasy dílo české spisovatelky, fanynky Lindsey? Nyní máte možnost jeden výtisk i s věnováním získat v soutěži. Podmínky soutěže jsou jednoduché – 1) olajkovat autorskou stránku na facebooku (https://www.facebook.com/Gabriela-Rinth-1623748801259000/). No a za druhé – jak jste si v rozhovoru mohli všimnout, Gabriela plánuje ve své další knize zmínit jednu ze skladeb naší oblíbenkyně. Napište jí přes zprávy na její stránce svůj návrh na to, jaká skladba by se měla v jejím dalším díle objevit 😉 Splněním těchto podmínek se dostanete do slosování, ve kterém sama autorka vybere jednoho z Vás, kdo obdrží výtisk knížky i s autorčiným věnováním. Soutěž probíhá do pátku, 16.3.2018! Držíme palce! 🙂

V případě, že v rámci soutěže nebudete mít štěstí, můžete si knihu zakoupit u prodejců, které Gabriela zmiňuje v rámci rozhovoru. 🙂