Střípky Lindsey v Erilianu

Jak jistě víte, nedávno jsme navázali spolupráci s mladou talentovanou spisovatelkou Terezou Janišovou, která je autorkou fantasy trilogie Erilian. Následující text, který nám napsala sama autorka, by vám mohl více prozradit, proč jsme navázali spolupráci zrovna s ní 🙂


Trilogie Erilian je fantasy zasazené do imaginárního světa protkaného kouzly a magií. Ten ovšem není tradičně „rádoby-středověký“. Jedná se o trojgenerační román popisující osudy jednoho rodu čarodějů z města Erilian. Spolu s postavami se mění styl doby i společnosti (Od éry viktoriánské, přes secesi, až po dvacátá léta).

Všechny tři hlavní hrdinky mých knih jsou nejen čarodějky, ale každá z nich ovládá krom kouzel také nějaký ten „kumšt“. Kiara tančí, Zia je spisovatelka… zrovna v období, kdy jsem vymýšlela postavu Fínky, hlavní hrdinky závěrečného dílu trilogie,dostala se ke mně tvorba Lindsey Stirling. Po shlédnutí Shadows a několika dalších videí Lindsey jsem si řekla: „Ta holka musí hrát na housle. Kouzelné housle!“

erils1

A tak ožila Fínka, vypravěčka a hlavní hrdinka Střípků hvězd, pro kterou jsou její housle téměř součástí těla. A protože ve městě Erilian jsou kouzla a magie na denním pořádku, dokáže Fínka pomocí svého nástroje hudbu také vizualizovat a rozdováděné melodie kreslí smyčcem přímo do vzduchu. Ač by se mohla tahle hudebně nadaná čarodějka zdát na první pohled jako stvoření roztomilé, zjistí čtenář za nedlouho, že za Fínčiným holčičkovským copatým zevnějškem skrývá se ještě několik dalších tváří (ať už hvězda varieté, elegantní dáma či fantom noci).

erils2

Hudba Lindsey Stirling mě během psaní Střípků hvězd několikrát vytáhla z té všemi autory tolik nenáviděné propasti, které se říká spisovatelský blok. Stačilo si jen pustit několik jejích skladeb a prsty už zase běhaly po klávesnici jako divé. Nejhorší spisovatelský blok mě chytil loni na podzim. Termín odevzdání se neúprosně blížil, nakladatel už byl netrpělivý a já se při psaní zasekla na jednom místě skoro na konci příběhu. V tom se ale objevil nový houslový klip – Minimal Beat – a tak mě Lindsey a injekce inspirace v podobě její hudby vyburcovala k dokončení mé poslední knížky.

Od doby, kdy jsem Střípky hvězd dokončila a rukopis odevzdala nakladateli, se nestačím divit a musím se jen potěšeně usmívat. Několik Lindseyiných videí, která se později objevila na YouTube, totiž jakoby čímsi příběh posledního Erilianu odráželo. Lehce a v náznacích, které možná vidím jenom já, ale jsou tam. Stars Align, Transcendence, Beyond the Veil… Jako by byla Lindseyna hudba s mojí novou knihou nějakým způsobem spojená. Vlastně se ani není čemu divit. Lindsey jsem měla v uších skoro celou dobu během psaní Střípků hvězd, tak proč by měly její housle po dokončení příběhu přestat hrát?

Nad překladem Erilianu do angličtiny se ještě stále vznáší jedno velké MOŽNÁ. Každopádně by mě nesmírně potěšilo, kdyby se má nová knížka dostala Lindsey do rukou, byť v češtině. Celý příběh totiž doprovází krásné ilustrace Petra Vyorala. Už jen díky nim určitě stojí za to si Erilian prohlédnout, protože jak se říká, jeden obraz vydá za tisíc slov.

Svoji třetí knížku jsem věnovala „všem inspirativním tvorům, bez ohledu na živočišný druh“. Lindsey Stirling mezi tyto „inspirativní tvory“ bezesporu patří.

 

Teri Janišová

erils3

 

Erilian 3 – Střípky hvězd (oficiální anotace):

Fínka se umí ohánět smyčcem i dýkami a v žilách jí koluje magie. Magie starší než vznešené město Erilian. Přichází ale doba krátkých vlasů a krátkých sukní, v ulicích jezdí tramvaje a čarodějové poslouchají jazz. Na dávné časy a legendy se skoro zapomnělo. Nikdo nemá tušení o chystané pomstě, o spolku Maskovaných gentlemanů ani o pěti hvězdách, které se na obloze pomalu ale jistě seskupují do jedinečné liniové konstelace.
Vydejte se s Fínkou na noční toulky křivolakými Erilianskými uličkami, vyplujte proti proudu Velké řeky do západní Avalonie a na křídlech létacího medvěda odhalte tajemství dalekého Ledového kontinentu!

www.erilian.cz

www.facebook.com/erilian.tereza.janisova