Take Flight – Téma měsíce prosinec 2015

Dnes se v rámci Tématu měsíce podíváme na skladbu a především na videoklip k Take Flight. Doufám, že se mi aspoň zčásti podaří zachytit, o čem videoklip je a co představuje. Take Flight má pro mě hlubší význam, je to snad moje nejoblíbenější skladba vůbec, a tak doufám, že v článku nebudou nějaké nesrovnalosti.

Take Flight je osmou skladbou v albu Shatter Me. Napsala ji a vokálně doprovodila Lindsey, zremixoval ji a dále upravil SILAS. Videoklip byl vydán na YouTube 23.3.2015. Tvůrcem byl Everdream, videoklip režíroval Joe Sill, dále se na něm kromě samotné Lindsey podíleli James Khabushani & RJ Collins, Nick Erickson, Nick Roney, Tye Whipple, Jeffrey Dunant nebo Andrew Finch.

Na YouTube má klip téměř 13 milionů zhlédnutí a než budeme pokračovat dále, podívejte se na něj sami právě teď.

Jak už jsme u Lindseyiných videoklipů zvyklí, každý je něčím zajímavý a jedinečný. Určitě jste si všimli, že v Take Flight Lindsey opustila své housle, smyčec a dokonce i své taneční kreace. Místo toho se soustředí na hraní jako herečka, ne houslistka. Takže můžeme lépe rozpoznat pocity a nálady v její tváři a nemusíme hledat význam jejích tanečních kroků. Ovšem co se z videoklipu nevytratilo, jsou samotné symboly ukryté v konkrétních věcech. Jak sama Lindsey uvedla, výjimečné je na videoklipu spojení vizuálních efektů s praktickými prvky.

Na začátku videoklipu vidíme Lindsey, jak se probouzí do rušného velkoměsta. Když přistoupí k oknu a prohlíží si, co je za ním, spatřujeme na obloze úplně nový, zelenější svět – vzhůru nohama. Tady bych trochu odbočila. Osobně mi celý klip připomíná film Paralelní světy (v originálním znění Upside Down). Pokud jste jej neviděli, přikládám malou ukázku pro porovnání. Těžko ale říct, jestli se zrovna tady nechala Lindsey inspirovat.

paralelni-svety 7

lindsey stirling take flight video clip shatter me album 2014 everdream joe sill
Zatímco si hlavní hrdinka prohlíží knihy, oknem se do pokoje dostane malá rostlinka. Tato rostlina má představovat naději. Po uchopení zeleně do rukou ale modrý květ uvadá. Lindsey okamžitě vstává a snaží se kytku zachránit.

ivopoi

Po nezdařených pokusech usíná na stole. Probudí se a uvidí prosvítat pode dveřmi pokoje světlo, za kterým se vypraví. Rostlinu spolu s kabátem si bere s sebou a opouští svůj domov. Vydává se na neznámou cestu, až za své hranice. Překonává překážky a nástrahy v podobě labyrintu, až nachází dveře ven z budovy. Po zdech utíká směrem vzhůru a je stále blíž druhému světu nahoře. Rostlina – naděje ji několikrát padá, uniká mezi prsty, ale Lindsey se nevzdává, stále ji následuje, chytá a pokračuje dále.

nkibhu

Na střeše budovy nalézá loďku. Nasedne do ní s rostlinou v ruce a pádluje mezi mraky. Najednou se ale počasí mění, Lindsey si nasazuje kapuci a očekává bouřku. Kytka jí opět upadne, neznámo kam. V bouřce ale hrdinka nalézá žebřík, kterého se chytá a nechává loďku spadnout do světa, ze kterého přišla.

jidvn

Po žebříku pak slézá dolů a ocitá se na louce ve druhém světě, obklopena horami. Je den a počasí je klidné. Večer pak nachází plno světel v podobě rozsvícených žárovek.

ndbhadv

V trávě si všimne zasazené rostliny. Té se dotkne a mezi světly se objeví dveře. Překvapená Lindsey se k nim přibližuje a otevírá je. Za nimi se rozprostírá její pokoj ze světa s velkoměstem. Světla začnou létat do místnosti a Lindsey vstupuje dál. Na stole stojí váza s květinou a knihy popisují svými obrázky cestu, na kterou se hlavní hrdinka vydala.

kodcnidf

Celý klip tak představuje naději a bezpečí. Někdy se musíme vydat vstříc všem překážkám, na cestu za vlastní hranice, abychom něčeho dosáhli či poznali sami sebe. Díky cestě, kterou projdeme, získáme mnoho cenných zkušeností, které z nás udělají lepší lidi a posunou nás dál.

A jak se vlastně Take Flight točilo, se můžete podívat nyní. A to se slovenskými titulky, jelikož jsme pro vás Behind the scenes před časem přeložili.