Téma měsíce – Co má Lindsey ráda, část 1

Na našem facebooku už nějaký ten pátek Monča pomocí videí ukazuje fanouškům ta Lindseyina „nej“. 🙂 I já jsem se rozhodl přispět svou troškou do mlýna a mám tu pro Vás takové malé shrnutí toho nejzákladnějšího, co má Lindsey ráda 🙂 Většina z Vás to ví, ale tak trošku si o těch záležitostech něco málo povíme (mluvit budeme o barvě, jídle, hudbě, filmu a mrkneme i na víru 🙂 ).

BARVA

orangeKdo z Vás neví, tak teď už ano 🙂 Lindsey má skutečně nejraději oranžovou barvu. V Evropě a Americe je oranžová nejčastěji spojována s nekonvenčností, ohněm, aktivitou, nebezpečím, chutí a vůní nebo také s podzimem. Oranžová barva byla hojně využívána už ve starém Egyptě při různých malbách v hrobkách, dnes si ji lidé spojují nejčastěji s barvou mrkve či pomeranče (od nějž také pochází název barvy v angličtině), oranžová je národní barva Nizozemska, do oranžové se také oblékají američtí astronauti 🙂 Velmi důležitou je oranžová také v budhismu a hinduismu.

 

JÍDLO

Když se řekne Lindsey a jídlo, každý druhý fanda si vybaví především spojení Lindsey a cereálie, které patří ke každodenním záležitostem jejího života 🙂 Název cereálie se odvádí od jména římské bohyně plodnosti a úrody Cerery. K těm zdravějším samozřejmě patří celozrnné cereálie, které mají vyšší obsah důležitých látek.
cereal

K oblíbeným potravinám u Lindsey patří potom fazolové burritos. Musím přiznat, že v tomhle jsme s Lindsey za jedno, neboť tortilla s masem a fazolemi je opravdu chuťový skvost 🙂 Aspoň tak má vypadat pravé mexické fazolové burritos. S tím, v jakém státě a na jakém kontinentě se tento pokrm dělá, se také mění mírně jeho složení. Někde se přidává sýr, jinde třeba i guacamole nebo šlehačka apod. Původní burritos je ale původní burritos 🙂

Naopak se s Lindsey neshodneme u dalšího oblíbeného pokrmu – sushi. Prostě jsem se s ním nikdy neskamarádil 🙂 Věřím tomu, že mezi fandy je hodně milovníků sushi i těch, kteří ho rádi nemají, ale myslím, že naprostá většina z nás ví, co je to sushi. Ve zkratce – základem by měla být vařená rýže, speciální omáčka a co si k tomu dá kdo dalšího, je již na něm 🙂 Existuje několik druhů sushi, rozebírat to tu ale asi nebudu, už jen ze čtení těch názvů se mi motá jazyk :))

Lindseyiným oblíbeným pokrmem jsou také obyčejné jahody a nebo kombinace jablka či banánu s arašídovým máslem.

FILM

anneK oblíbeným snímkům u Lindsey patří především film Anne of Green Gables (v překladu Anna ze Zelených vršků). Film vypráví příběh o dívce, kterou adoptuje jeden manželský pár. Ačkoliv tento pár chtěl původně adoptovat chlapce, Anne (jak se hlavní hrdinka jmenuje), která je známá především svým netradičním pohledem na svět, se rozhodnou si ponechat. Film byl natočen v roce 1934 a zajímavostí může být to, že Anne Shirley, která si zahrála hlavní roli, si svůj pseudonym zvolila právě podle hlavní hrdinky tohoto příběhu.

Velmi ráda má pak Lindsey také snímek Jih proti severu. I ten pochází ze 30. let minulého století a je považován za jeden z nejlepších filmů všech dob. Film mluví o příběhu lásky zasazeném do období občanské války a je dodnes velice úspěšný právě díky velmi silnému příběhu a díky úžasným hereckým výkonům, ve kterých excelují Clark Gable a Vivien Leigh.

Z novějších filmů si pak Lindsey oblíbila snímek Mezi řádky v hlavních rolích s Hilary Swank a Patrickem Dempseym. Děj filmu se odehrává okolo učitelky, která učí na škole, kde jsou rasismus a násilí na denním pořádku a kde se tato učitelka snaží naučit nepoučitelné vzájemnému porozumění a snaží se pomoci zdánlivě nenapravitelným objevit jejich svět. Film byl natočen v roce 2007.

Lindsey také má a měla své oblíbence mezi seriály. My Little Pony netřeba nějak více představovat 🙂 S radostí také sledovala seriál Rainbow Brite, který vypráví o malé slečně, která chce vrátit barvy do země, kde žádné barvy nejsou. Na cestě k úspěchu jsou jí samozřejmě nápomocni přátelé, které potkává cestou. Seriál byl v televizi v premiérách vydáván postupně mezi lety 1984 a 1986 a byl natočen v americko-francouzsko-japonské spolupráci. V USA byla tato série velmi populární, u nás ji znají jen ti nejznalejší 🙂

Rainbow_Brite_and_Color_Kids
HUDBA

bondLindsey moc ráda poslouchá kapely Bond a Barrage. Bond je čtyřčlenná dívčí kapela hrající na smyčcové nástroje, která se může pochlubit prodejem více než 4 miliónů nahrávek. Členky této skupiny pocházejí z Austrálie a Velké Británie a hrají na housle, violu a cello.

Barrage je pro změnu hudební projekt, kde několik houslistů doprovázených dalšími hudebními nástroji hraje mixy různých hudebních žánrů od jazzu, rocku, swingu až po keltskou hudbu a další styly. Spoléhá se při tom na velmi energickou a působivou choreografii. Jejich členové pocházejí z různých koutů světa od USA, přes Kanadu až po Irsko. V současné době však tento projekt není aktivní.

barrage

Lindsey dle svých slov také vyrůstala na kapele Weezer, což je aktuálně čtyřčlenná americká rocková skupina, k jejímž největším hitům patří songy jako Buddy Holly, Say It Ain´t So nebo Beverly Hills. Kapela funguje už od roku 1992 a je dodnes stále aktivní.weezer

Lindsey má také velmi ráda Michaela Jacksona, Katy Perry, Ellie Goulding či kapelu Evanescence, které si (aspoň doufám) nemusíme více představovat 🙂

VÍRA

Hodně jsem váhal nad tím, jestli to k tomuto článku přiřadím. Ale… víme moc dobře, že víra pro Lindsey znamená hodně. A zcela rozhodně si myslím, že to k tomu nejoblíbenějšímu u Lindsey patří.

Jak snad všichni víme (a kdo to neví, aspoň se zase dozví něco nového), Lindsey je mormonkou. Církev Ježíše Krista Svatých posledních dnů (jak se oficiálně mormoni nazývají) byla založena v roce 1830 Josephem Smithem v USA. Tento člověk je mormony považován za proroka, kterého přibližují k těm z časů biblických. Kromě bible je základní posvátnou knihou Kniha Mormonova, která je jakýmsi zaznamenáním o jednání Boha s obyvateli Ameriky. Dříve bylo oslovení „mormon“ považováno za neuctivé a i dnes má velká většina raději oslovení „svatý posledních dnů“, oslovení „mormon“ už je ale dnes považováno za normální.
ldsPro mormony je nejdůležitější rodina a věří, že rodiny spolu mohou být nejen během života na Zemi, ale i po smrti a to je důvod, proč jsou jejich sňatky uzavírány na věčnost. K tradicím rodin mormonů patří například společný pondělní večer, kdy se každé pondělí rodina sejde, aby všichni spolu trávili dost společného času. Pro mormony je také důležité dodržovat Slovo moudrosti, které říká, že se má mormon vyvarovat látek škodlivých pro tělo a to je také důvod, proč mormoni nepijí alkohol, kávu, černý a zelený čaj a vyhýbají se také drogám a cigaretám. Mormoní křest se koná ponořením celého člověka pod vodu. Mormoni konají misie, především pak muži, slouží je ale samozřejmě i ženy, byť na ně v tomto ohledu není dbán takový důraz, jako na muže. Úkolem misionáře je kázat evangelium a každý misionář má za úkol také vyhýbat se tzv.světským zábavám a milostnému životu. Většina misionářů po dokončení svých úkolů dodělává školu a zakládá rodiny. Své zastoupení mají mormoni i v ČR, sídlo mají v ulici Milady Horákové nedaleko stanice metra A na Hradčanské v Praze. Mezi mormony je samozřejmě také několik dalších známých osobností, jako herci Aaron Eckhart a Katherine Heigl, hudebníci Alex Boye, David Archuleta a Gladys Knight, olympijská vítězka ve vrhu koulí Valerie Adams nebo poslední republikánský kandidát na prezidenta USA Mitt Romney.

Většinu informací pro tento článek jsem čerpal z veřejně dostupných zdrojů, neboť ani já nejsem zběhlý úplně ve všem, co se kde šustne :)) Doplnil jsem však znalosti nejen sobě, ale věřím, že i Vám 🙂 Máte díky tomuto článku alespoň možnost si zase rozšířit obzory o tom, jak funguje a vypadá svět Lindsey Stirling 🙂

PetrB