Jak je důležité řešit promítnutí filmu Brave Enough na Festivalu Fantazie včas a nezbláznit se z toho

Již počtvrté jsme se jako Oficiální fanklub Lindsey Stirling pro ČR a SR účastnili Festivalu Fantazie, tedy festivalu pro fandy sci-fi, fantasy, počítačových i deskových her, seriálů a dalších tomuto podobných záležitostí. Poprvé jsme však letos neměli k dispozici stánek pro fanoušky. Důvodů bylo hned několik, tím nejhlavnějším byly samozřejmě nové zákony, které i nám přisuzovaly povinnost vést na stánku Elektronickou Evidenci Tržeb. Stejně tak důležitým důvodem byl i ten fakt, že se nám nepovedlo s managementem vykomunikovat možnost mít k dispozici Lindseyin oficiální merch, na což jsme pro tento ročník FF cílili. No a třetím důvodem pak byly finance. Když už se nepovedla komunikace s managementem, bylo jednou z možností nakoupit z Lindseyina shopu nějaký ten merch a na FF či později na webu tento merch přeprodávat. Jak už to tak ale je od samého začátku působení fanklubu, veškeré záležitosti si hradíme ze svého a tak na tyto předměty již nevyzbyly finanční prostředky.

Přesto jsme pomocí malých letáčků udělali fanklubu a Lindsey reklamu (a úspěšnou, neb byly letáčky velmi rychle rozebrány), a co hlavně, dostali jsme na poslední chvíli možnost promítnout v místním kině Lindseyin nejnovější snímek Brave Enough. Nedovedete si představit, co to pro nás znamenalo z hlediska organizačního. Potřebovali jsme totiž vyřídit všelijaká možná povolení, která se promítání týkala. Stejně tak jsme se potřebovali dostat do nějaké programové linie festivalu, což bylo taky neobvykle složité, protože volného místa bylo velmi málo. Nakonec se nám povedla díky Ondrovi Širokému z týmu FF asi ta nejlepší varianta, která se mohla nabídnout – promítnutí Lindseyina filmu v místním „bijáku“. První krok byl tedy splněn. Následoval krok druhý, neméně důležitý. Získat oficiální „ano“ k tomu, že film můžeme legálně promítnout. Organizace OSA reagovala velmi promptně a tak v tomto ohledu problém nebyl. Firma Intergram nám pak oznámila, že jim žádné poplatky platit nemusíme, což bylo ještě lepší. Obě organizace ale poukázaly na to, že bude potřeba získat i povolení producenta či distributora filmu, což byl oříšek větší, než se očekávalo. Nejdříve jsme to zkoušeli přes Google, jelikož se film „distribuuje“ přes jeho kanály YouTube Red a Google Play. Bylo nám celkem rychle odpovězeno v tom smyslu, že oni nemají dostatečná práva na to udělit nám takové povolení. Oslovili jsme tedy i firmu Magical Elves Productions, která je producentem filmu. Od té jsme doposud vyjádření nedostali. A protože nám stále povolení chybělo a byl již pátek ráno, tedy den odjezdu, rozhodli jsme se promítání filmu „odpískat“. To by se však nesmělo stát to, že jsme ještě v pátek v noci při sledování filmu dostali zprávu od Jennifer (tedy Lindseyiny sestry a asistentky v jedné osobě), že s tím Lindsey nemá problém a film můžeme promítnout. Hned ráno jsme tedy odvolali zrušení promítání a začali pracovat na časování titulků, které jsme odložili právě díky tomu, že jsme již nepočítali s tím, že by se promítání mohlo uskutečnit. A to byl další kámen úrazu – vzhledem k tomu, že jsme film měli promítnout v pět odpoledne, se nezdálo být reálné, že titulky načasovat stihneme. Rozhodli jsme se tedy nakonec film promítnout v originálním znění bez titulků. Diváky to nakonec některé přitáhlo, přesto si uvědomujeme, že ono prvotní zrušení promítání i nedodání českých titulků nám spoustu diváků „vzalo“.

Přesto jsme byli moc rádi, že jsme nakonec film mohli ukázat aspoň tímto způsobem a máme alespoň poučení do budoucna. Málem nám z toho všeho pukla hlava, přesto to stálo za to 🙂 Vidět Lindseyin snímek na filmovém plátně v kině se nepoštěstí každý den 🙂 Na tomto FF jsme se s kolegy bavili o tom, že příští rok pojmeme účast na FF ve velkém a věřím, že se nám to i podaří. Děkujeme všem, kteří se na film přišli podívat i těm, kteří nám pomohli s tím vůbec film do programu FF zařadit.