Klíč ke štěstí: vděčnost

Ahoj. Lindsey před časem uveřejnila na webu virgin.com článek, ve kterém hovoří o vděčnosti, co to pro ni znamená a co je, jak již název článku napovídá, i jejím klíčem ke štěstí. Já jsem pro vás již delší dobu nic nepřeložil a věřím, že se pořád najdou čtenáři, kterým překlad podobných článku stále přijde vhod. Takže pokud chcete vědět, jak to, že Lindsey je i po tom všem, co jí v poměrně krátké době potkalo, stále tak šťastná, neleňte a přečtěte si řádky níže. Díky moc.

Jmenuji se Lindsey Stirling – jsem tančící houslistka, ale mnozí z vás, kteří jste nikdy nenavštívili mou malou část internetu, dovolte mi nechat vás nahlédnout do mého příběhu. První doušek slávy mi byl dopřán, když jsem byla hrubě vykopnuta ze soutěže Amerika Má Talent. V přímém televizním přenosu před zraky milionů diváků mi porotci řekli, že hraji „Jako kdyby někdo škrtil krysy“.

Prohlásit, že jsem byla ponížena, je největším podhodnocením mého života, ale jako zázrakem jsem to nevzdala.

Jak jsem pokračovala v šíření své hudby, dveře za dveřmi se mi zavíraly před nosem. To skončilo velkým objevením YouTube. Konečně jsem našla svět, ve kterém jsem mohla začít svou kariéru podle vlastních podmínek. Do dnešního dne jsem nezávislá umělkyně dláždící si svou cestu bez nahrávací společnosti. Mám 9 miliónů odběratelů na svém YouTube kanále, dvě zlatá alba, vystupovala jsem po celém světě a je mi ctí dokázat, že každý píše svůj vlastní příběh.

Přes to všechno jsem se naučila, že štěstí není spojeno s příznivými okolnostmi. Vnější vlivy mají sílu stáhnout nás dolů, nebo nás na okamžik pozvednout. Ale trvalá radost je tvořena pouze důslednou prací na našem duševním zdraví.

Pojem „duševní zdraví“ má negativní nádech, ale všichni se s tím musíme vypořádat, ať už si to uvědomujeme nebo ne. Zvažme toto: Jeden z deseti Američanů v životě zažije deprese. 80% lidí, kteří hledají pomoc, vidí neuvěřitelné výsledky.

Duševní zdraví je něco, co se můžeme naučit ovládat, i když mi trvalo roky, než jsem si to uvědomila.

Mnoho z mých fanoušků mě vidí jako maják šířící štěstí, nicméně vždycky jsem taková nebyla. V mém pozdním mladistvém věku a na začátku svých dvacátých let jsem upadla do depresí a anorexie. Byla jsem posedlá tím být hubená, krásná a úspěšná – myslela jsem si, že se to rovná štěstí. Pořád jsem se snažila, aniž bych si uvědomovala, že mám problém. Nicméně nikdy v životě jsem se necítila více mizerně. Pamatuji si, jak jsem se koukala na ostatní lidi, které jsem vnímala jako šťastné, a toužila být jako oni. Přesto, když jsem se podívala do zrcadla, nenáviděla jsem všechno, co jsem v něm viděla. Štěstí se mi odcizilo, tak jsem se smířila s tím, že někteří lidé se šťastní narodí a jiní nikoli.

Není to tak, že jsem se rozhodla být nešťastná. Nikdo si nikdy nepomyslel, že by se dobrovolně rozhodl být nešťastný. A přesto každý den činíme malá rozhodnutí, která nás vedou buď směrem k, nebo od štěstí.

Ale s pomocí blízkých a s tím, co považuji za boží zásah, jsem pochopila, že problém byl jen v mé hlavě. Kupodivu mi to dalo naději. Vzhledem k tomu, že jsem našla příčinu svých problémů, znamenalo to, že to mohu napravit, vždy jsem byla dobrá v řešení problémů. Naučila jsem se hrát na housle, překonala dyslexii, sama se naučila tančit. Pokud dokážu trénovat své tělo, mohu trénovat i mysl.

S tímto odhalením jsem začala pracovat na svém štěstí jako by to byla brigáda. Šla jsem na terapii, četla knížky, cvičila pozitivní myšlení a představovala si, kým bych chtěla být. Někdy se tato rutina zdála zbytečná, ale tato cvičení změnila můj život. Pomalu jsem opět začala cítit vzrušení a radost.

Nepředstírám, že jsem šťastná každý den, nikdo není. Myslím, že spisovatel a řečník Brene Brown to řekl nejlépe: „Nemůžeme potlačovat pouze vybrané emoce: pokud potlačíme bolestivé emoce, pak také potlačíme pozitivní emoce.“ Rozhodně nejsem v tomto perfektní, nicméně se snažím být každým dnem odvážnější, tak mohu ocenit každou zkušenost, dobrou i špatnou, a poučit se z nich.

Je spousta způsobů, jak pracovat na svém štěstí, ale dovolte mi se s vámi podělit o jeden nejstarší trik z příručky štěstí: Vděčnost.

Vděčnost je ten největší lék proti depresi, pýše a žárlivosti. Vděčnost předchází radosti a otevírá cestu k sebelásce, rozdávání lásky, tvořivosti a vašemu vlastnímu potenciálu.

Nejsou to šťastní lidé, kdo jsou vděční, jsou to vděční lidé, kdo jsou šťastní.

Poslední rok jsem musela sledovat, jak můj taťka pomalu umírá na rakovinu, ale jen několik týdnů zpátky jsem poznala léčivou sílu vděčnosti. Moje mamka, tři sestry a já jsme si sedly okolo nemocniční postele mého taťky, zatímco jsme věděly, že tu jsou jeho poslední okamžiky na zemi. Kvůli rakovině vypadal jako kostlivec a byl jen skořápkou muže, který mě vychoval. Nemohl mluvit, nebo na nás jakkoli reagovat, a v těchto chvílích mě přemohl nepopsatelný zármutek. Pak mou sestru napadlo, abychom se podělily o své oblíbené vzpomínky na tátu. Jak jsme vyprávěly příběhy, situace se změnila na příběhy o jeho humoru a obětech, které učinil, aby mohl být neuvěřitelným otcem. To byly jedny z nejkrásnějších chvil mého života a byla jsem tolik naplněna láskou, duchovností a vděčností. Ano, ztrácela jsem úžasného tátu, ale uvědomila jsem si, jakého úžasného tátu jsem měla. Jaké já měla ale štěstí?

Během těchto chvil by mohlo mé staré já upadnout do depresí, ale protože jsem pracovala na svém duševním zdraví a zažila vděčnost, zjistila jsem, že mám návod jak se z toho dostat.

Zaujmout postoj plný vděčnosti vyžaduje praxi. Takže, každý den si zapište tři dobré věci, co se vám během dne staly. Mohou být velké nebo malé, ale zapište přesně to, co se stalo. Zapište si, jak jste se během této chvíle cítili, a co si myslíte, že tuto událost způsobilo.

Tato cvičení se mohou zdát zbytečná a laciná, ale pomohou vám nastavit vás ke štěstí. Koncem roku jsem založila organizaci Happiness Takes Work (Štěstí něco stojí), organizaci zaměřenou k přípravě mladistvých na výzvy, které je čekají v dospívání, a k jejich zocelení, aby mohli žít šťastnější a zdravější život. Těším se s vámi na pokračování v této cestě, protože jste schopni být šťastní a zasloužíte si štěstí.

Odkaz na originální článek: https://www.virgin.com/virgin-unite/key-happiness-gratitude