Lindsey Stirling: Fenomén s houslemi

Ahoj. Připravil jsem si pro vás překlad rozhovoru, který s Lindsey proběhl roku 2014. Snad vás zaujme a něco si z něho odnesete.

 

Na Billboard Music Award byla nominována ve stejné kategorii jako Lady Gaga a Daft Punk. Zazářila v harmonickém duetu s Johnem Legendem. Blíží se k 4.8 miliónům odběrům na Youtube (v současnosti 7.6 mil.) a 630 mil. zhlédnutí videí (v souč. 1 miliarda 269 mil.), nemluvě o novém albu Shatter Me zastávající druhé místo v žebříčcích Billboard.

A teprve začíná.

Kam byste zařadili Lindsey Stirling. Klasicky učená houslistka, která tancuje, vystupuje a pokaždé když hraje, předvádí symfonie jako na horské dráze? To prostě nejde. Je unikátní, její hudba a vystoupení jsou výjimečná. Jen se zeptejte zástupů fanoušků, kteří každý den sledují její videa na YouTube, nebo spěchají na její vysoce žádané koncerty. Stirlingiina hudba – provedena v klasickém stylu a smíšena s impulzivní energií, dubstepem a prvky elektronické hudby – vtrhla do hudebního průmyslu jako divá. Ačkoli tomu tak málem nebylo.

Pravděpodobně jste již slyšeli příběh o Lindseyině účasti v Amerika Má Talent roku 2010. Vysněný postup do čtvrtfinále se rychle změnil v noční můru, když musela čelit silné kritice ze strany dřívějšího porotce Pierse Morgana. Její šance uspět jako sólistka zde byla zpochybněna. Toto, spolu s neurčitým marketingovým potenciálem, dovedlo Lindsey na kariérní rozcestí. To, co se mohlo stát koncem její kariéry, se naopak stalo začátkem – skutečný vzestup fenoménu s houslemi.

Odmítnutí, která dostávala a pochyby, které byly kolem její kariéry. To všechno se stalo jakýmsi pohonem, který jí umožnil vzít věci do vlastních rukou a rozhodla se využít platformu YouTube k publikování své tvorby a současně jako spojení se svými fanoušky. Tento krok se ukázal jako velmi úspěšný a udělal z Lindsey jednu z nejvíce sledovaných hudebníků na internetu. Její online úspěch se projevil u prodejů  jejího prvního alba Lindsey Stirling (více než 327 000 kopií ). Toto album bylo následně nominováno na Billboard Music Awards 2014 jakožto nejlepší Dance/Elektronické Album. Její talent a úspěch jí, mimo jiné, dali spolupracovat na duetu Johna Legenda „All of Me“. To vedlo k nahrání jejího druhého, velmi očekávaného alba Shatter Me, které mělo silný debut na druhé příčce 2 v žebříčcích Billboard Music.

Měl jsem šanci setkat se s Lindsey, abych se dozvěděl více o tom, co ji motivuje a pohání jako hudebníka, jaký význam pro ni má Shatter Me a jak roste po hudební stránce, profesionálně a také v osobním životě.

 

MTW (Marcus T. Wright): Co inspiruje tvou hudební tvorbu a tanec?

LS: Vždycky jsem milovala housle i tanec, tak mě napadlo, proč to nespojit dohromady? Vždy jsem ráda sledovala Bond, Barrage, Vanessu Mae, Celtic Woman … a tak jsem si řekla: „Můžu to dělat taky … a možná o trošku posunout hranice“.

 

MTW: Vezmi nás do své mysli. Co „vidíš“ když hraješ své písně? Co cítíš?

LS: Když jsem na svém „šťastném místě“, nemusím nutně vidět to stejné, co cítím. Popsala bych to, jako bych byla právě ponořena do své hudby. Je to skoro jako by se vibrace hudby a emoce v pozadí stávaly mou součástí. A není to ani tak „pocit“, jako spíše zážitek. Stejně tak, když jsem na turné, miluju hraní naživo, jelikož probíhá jakási výměna energie mezi publikem a mnou, která je velmi dynamická. Pomáhá mi to načerpat energii a dělá mne to šťastnou. Není nic, co by pomohlo lépe, než zdravá dávka adrenalinu (říká s úsměvem pozn. překladatele).

 

MTW: Proč jsi své druhé album pojmenovala zrovna Shatter Me?

LS: Předtím, než jsem vůbec začala psát hudbu pro své druhé album, jsem měla představu baleríny uvízlé uvnitř hrací skříňky, perfektní, dokonalou, bez poskvrnky, nevinnou a dělajíc stejnou věc každý den od jejího vzniku. Jakmile jsem to uviděla, věděla jsem, že by to mohl být přebal mého alba a hudba, která na něm, bude věnována jejímu uvolnění ze „skořápky“. Pojmenovala jsem album Shatter Me, protože jsem chtěla druhé inspirovat, aby rozbili své obavy, udělali krok „ze své skořápky“ a měli odvahu být tím, kým chtějí být.

 

MTW: Jaké jsou hudební a stylistické rozdíly mezi tvým prvním albem a novým Shatter Me?

LS: Byla jsem opravdu nervózní z produkce svého druhého alba, protože jsem nechtěla, aby bylo příliš podobně tomu prvnímu. Mou největší obavou totiž bylo, že by hudba zněla jako „už zase to samý?!“. A jako umělkyně jsem chtěla růst a rozvíjet svou hudbu bez ztráty její soudržnosti. Jinými slovy, chtěla jsem, aby mé druhé album bylo jiné, ale abych to stále byla „já“. Většina písní z mého prvního alba byla vytvořena ve spolupráci s mým kamarádem Marcem G a absolutně práci s ním jsem si neskutečně užila. Z druhého alba vytvořil „V-Pop“ a „Ascendance“. Nicméně, ve snaze přijít s dalšími originálně znějícími melodiemi jsem spolupracovala i s jinými producenty, jako třeba se Silasem nebo Kill Paris. Ve skutečnosti jsem si práci se Silasem užívala natolik, že jsem se pořád vracela. Vytvořili jsme spolu sedm písní pro Shatter Me.

 

MTW: Cítíš se teď nějak jinak jako umělec, než když jsi vydala první album?

LS: Cítím, že jsem dost vyrostla – hudebně, profesionálně i emocionálně. To je prostě součástí normálního života. Zažila jsem hodně vzestupů a pádů, spousty věcí jsem dokázala udělala správně hned od začátku a pak byly věci, které jsem se musela naučit. Bylo to během mých nejtěžších časů, domnívám se, že nejvíce jsem se naučila právě tehdy. Mám pocit, že díky tomu jsem udělala tu nejvíce inspirativní tvorbu.

 

MTW: Přetrvala jsi odmítnutí až k dosažení nových obzorů v hudebním průmyslu. Jaká byla nejlepší lekce, kterou jsi zažila během této cesty?

LS: Při pohledu zpátky jsem vděčná Bohu, že mi dal naději a vštěpil mi poznání, že 1) Mě miluje a 2) Že chce, abych uspěla. Protože mnohokrát jsem to chtěla vzdát, a mockrát jsem to skoro udělala – ale prostě jsem to nedokázala udělat. Jako kdyby mi Bůh říkal: „Nezastavuj se, nepřestávej, už tam skoro jsi.“ A byla to pravda … bylo to během těch časů, kdy jsem málem dosáhla úspěchu, ve který jsem tak doufala a skoro jsem kvůli tomu „pověsila kariéru na hřebík“.

 

MTW: Poslední otázka. Jaké je nebo jsou poselství, ve které doufáš, že tví fanoušci z tvé hudby dostanou?

LS: Mým cílem bylo od začátku inspirovat ostatní, aby se měli rádi tací, jací jsou, hnali se za svými sny a usilovali o to, udělat tento svět lepším místem. Všechny mé skladby něco vypráví, vypráví příběhy vítězství ve víru pokušení, osvobození, poznaní osobní hodnoty, hledání radosti v jednoduchých věcech běžného života … Doufám, že má hudba dodá ostatním sílu uzdravit se z minulosti, dodat sílu začít nanovo,že jim dodá lásku a schopnost napsat svůj vlastní životní příběh s dobrým koncem.

http://www.huffingtonpost.com/marcus-t-wright/lindsey-stirling-phenom-violin_b_5282673.html