Rozhovor s Lindsey pro Rock Era magazine

Je velmi pravděpodobné, že jste její hudbu slyšeli hrát v rádiu nebo na iTunes, viděli ji tancovat na YouTube s jejími houslemi v jejím unikátním outfitu a předvádějící své taneční pohyby. Její hudba vás může vzít na rozdílná místa, dokonce na místa za hranicí vaší představivosti. Je jenom jedna jediná: Lindsey Stirling!

Vyrůstajíce v rodině milující klasickou hudbu se Lindsey naučila hrát na housle, aby tvořila vlastní hudbu. Stala se z ní světová senzace a nedávno vyhrála v Německu cenu Echo Award. Pokud chcete vědět víc, tak rozhodně čtěte dál.

Hrála jsi už odmala. Ale co tě inspirovalo začít hrát zrovna na housle?

Když jsem byla malá, můj otec miloval hudbu – hlavně tu klasickou, takže jsem vyrůstala na těchto mistrovských dílech, která přehrával náš starý kazeťák. Já a moje sestry jsme vždy běhaly kolem gauče a tancovaly na Borodinovy Polovetské tance a taky na Šeherezádu od Rimskyho-Korsakova – jsou to mé oblíbené! Naše rodina navštěvovala i veřejné koncerty v parku. Vyrostla jsem v úctě k orchestrální hudbě a brzy jsem si uvědomila, že strunné nástroje – hlavně housle – jsou nejvíce zastoupené. Ráda jsem bývala v centru pozornosti 😀 , takže jsem byla prostě tažena k houslím a v šesti letech jsem začala prosit rodiče o lekce.

Kdybys měla možnost vybrat si další nástroj, na který bys hrála, který by to byl? A proč?

Na střední jsem jeden rok hrála na zobcovou flétnu, protože jsem si myslela, že to by bylo super být v kapele. Ale nakonec jsem to vzdala, protože bylo těžké dát dostatek času obojímu.

Udělala jsi celkem hodně coverů, některé s rozdílnými umělci a cestovala na úžasná místa. Který cover je tvůj nejoblíbenější?

Je těžké vybrat si jeden, ale speciální místo v mém srdci má „My immortal“. Odjakživa jsem milovala Evanescence a tenhle konkrétní song je neuvěřitelně srdcervoucí a velmi emotivní. Věřím, že nejlepší hudba pochází z jádra nás samotných, když přecházíme naše největší zkoušky a největší bolesti. Hrála jsem „My Immortal“ po celém světě během mého posledního turné.

Když vytváříš hudbu, jaký druh umění tě inspiruje?

Beru si inspiraci ze všeho: mé minulosti, mého potěšení, mých obav, věcí, kterým čelím každý den, lidí které miluji. Když začnu skládat, ráda pracuji s producentem na hudebním podkresu a teprve potom začnou „plynout nápady“.

Soutěžení v „Amerika má Talent“ a „Dance Showdown“ muselo být pro tebe velkým průlomem. Můžeš nám říct své zkušenosti?

Jsem velmi vděčná za zkušenost získanou v „Amerika má talent“; naučila jsem se tam mnoho věcí, okusila jsem, jaké to je doopravdy vystupovat a chtěla jsem víc… Doufala a věřila jsem, že mě po vystoupení v „Amerika má Talent“ budou kontaktovat producenti a manažeři, ale doopravdy moje kariéra spíš stagnovala… Nikdo nebyl zaujat. Nikdo se nezajímal. Vytvořila jsem 3 singly a dala jsem je na iTunes, ale prodeje byly přinejlepším minimální. Nešlo to, dokud mne nezkontaktoval Devin Graham a pomohl mi začít s mým vlastním YouTube kanálem, na kterém se moje kariéra nastartovala.

Plánuješ se zúčastnit nějaké další soutěže v blízké době?

Myslím, že jsem s talentovými soutěžemi hotová. Pokud mě lidé chtějí vidět na vlastní oči, tak vědí kde mě hledat – www.lindseystirling.com

První vystoupení, jaký to byl pocit?

Popravdě, byl to ten nejradostnější, nejúžasnější a nejvíce euforický pocit jaký jsem kdy zažila. Vystupování se pro mě stalo téměř závislostí; nemohla jsem se dočkat, až budu zase na pódiu.

rockermagazine

Při udělování ceny YouTube Music Awards 2013 tvůj cover Imagine Dragons „Radioactive“ s Pentatonix vyhrál cenu „Nejlepší odezva roku“, jaké to bylo být na pódiu a přebírat tuto cenu?

Byla jsem tolik nadšená! Cítila jsem se poctěna být tam podílejíce se na prvních YouTube Awards; psaní historie!

V tvých hudebních videích to vypadá, že si užíváš nejen hraní na housle, ale že si také užíváš i tanec (kombinování hip-hopu a baletu). Vytváříš si svoje vlastní taneční kroky?

Většinou ano, dělala jsem choreografii pro většinu mých videí, ale nejsem trénovaný tanečník a v poslední době jsem cítila, že je potřeba nějaký nový nápad. Po účasti v DanceOn.com mi můj taneční partner, Anže Škrube, pomohl sehnat profesionální tanečníky a také udělal choreografii pro Stars Align. A také se mi dostalo pomoci při přípravě choreografie k Transcendence.

Věřím, že každá osoba má individuální styl – jak v oblékání, tak i v hudbě – který odráží její osobnost. Pověz nám něco o tvém.

Já jsem vždy „v rytmu mých vlastních bubnů“ jak stále říkávala moje mamka. Nezáleželo na tom, že žádné z ostatních dětí ve škole nenosilo rukavice, nebo že ostatní děti v kostele nenosily čepice. Měla jsem je ráda, tak jsem je nosila a byla na to hrdá. Jakožto Mormon, bylo pro mě vždy výzvou najít oblečení, které bylo roztomilé a moderní a tak jsem musela být kreativní. Vždy jsem taková byla. Vždy jsem měla svůj vlastní styl.

Již brzy vyjde tvé nové album – „Shatter Me“. Můžeš nám o něm něco říct? A proč jsi zvolila zrovna tento název?

Toto celé album je o sebepoznávání a osvobození se ze zábran a bariér, které si okolo sebe vytváříme a o omezeních, která na nás uvaluje svět, ve kterém žijeme. Jsem tolik natěšená na vydání mého hudebního klipu k „Shatter Me“, protože symbolizuje celý tento koncept a také vystihuje, jak je těžké zbavit se starých zvyků a jak je těžké najít odvahu vystoupit z naší „komfortní zóny“ do světa reality.

Vypadá to, že máš ráda svět záhad, fantazie a dobrodružství. Takže kdybys mohla mít svoji hudbu v nějakém filmu nebo televizním seriálu, který by to byl?

Hmmm… Nechte mě přemýšlet… Myslím, že kdybych mohla mít svou hudbu ve filmu, tak by to bylo celkem hustý. Možná animovaný film od Disneyho anebo nějaký dobrodružný film…

Kam bys chtěla jet na turné?

Miluji koncertování. Díky němu jsem měla možnost navštívit různá města po celém světě. Je to sen, který se mi splnil. Je ještě několik míst, která bych ráda navštívila, ale zatím jsem neměla možnost, jako například Jižní Amerika, Španělsko, Turecko a nebo Řecko.

Nějací skladatelé, se kterými bys ráda spolupracovala?

Chtěla bych spolupracovat s Ellie Goulding, Amy Lee, Zeddem, Davidem Guettou a Hayley Williams.

Nějaký vzkaz fanouškům?

Vděčím za vše mým fanouškům. Bez vás bych nemohla vystupovat, cestovat po světě nebo skládat vlastní hudbu. Opravdu nevím jak vyjádřit, co všechno pro mě moji fanoušci znamenají. Možná jsem předpojatá, ale mám ty nejsladší, nejloajálnější a nejopravdovější fanoušky na světě. Děkuji vám, že jste tu vždy byli, děkuji vám za sledování mých videí, kupování mojí hudby a plnění mých snů ve skutečnost.

Interview vedl: Farah Wahid

Překlad: [DH]
Korekce: [D]
Korekce textu: PetrB

Originální článek: ZDE