Téma měsíce, prosinec 2016 – Silent Night, Celtic Carol

Vítám Vás u nového tématu měsíce s názvem „Lindsey a Vánoce„. Toto roční období k podobnému tématu přímo vybízí. Budeme moc rádi, když Vás následující příspěvky něčím novým osloví a zároveň pobaví. Téma bude rozděleno na dvě části – vánoční tvorbu a pohled do soukromí Lindsey a její trávení svátků.

V rámci tématu „vánoční tvorba“ si postupně krátce představíme skladby, které Lindsey vytvořila speciálně pro tuto příležitost.

Lindsey vánoční svátky prožívá nejen se svou rodinou, ale snaží se jejich kouzlo šířit i mezi své fanoušky. Stalo se tak již milou tradicí, že nám Lindsey téměř každý rok v prosinci představí jednu celosvětově známou vánoční skladbu v jejím originálním podání. Tyto skladby zaznamenávají vždy u fanoušků velký ohlas a v oblíbenosti se zařazují po boku originálních skladeb.

Skladby, které byly doposud pro vánoční období vytvořeny jsou následující:
Silent Night, Celtic Carol, What Child is This, O Come, Emmanuel a Hallelujah.

Dnes si představíme první dvě jmenované.

Silent Night

Jedná se asi o jednu z nejznámějších vánočních koled na celém světě. V češtině známá pod názvem „Tichá noc“. Její vznik datujeme do 19 století. Autorem melodie je učitel a varhaník Franz Xaver Gruber a text vytvořil kaplan a básník Joseph Mohr. Svou premiéru měla na štědrý den v roce 1818 v rakouském městě Oberndorf u Salzburgu. Text písně opěvuje krásu vánoční noci. Skladba samotná ze začátku příliš úspěch neměla a po své premiéře upadla v zapomnění. Až v roce 1821 při opravě varhan nalezl tamní varhaník notový záznam, který následně předal hudební rodině Rainerových a Strasserových, která ji zařadila do svého repertoáru a postupně se tak začala lavinovitě šířit do celého světa vč. zámoří. Dnes je skladba přeložena cca. do 300 jazyků. V roce 2011 se stala nehmotných dědictvím UNESCO.

Vedle mnoha umělců, kteří onu skladbu zařadili do svého repertoáru se zařadila i Lindsey. Skladba byla vydána 7.12.2011 a do dnešního dne má více než 5,5 miliónů zhlédnutí. Klip byl vytvořen ve spolupráci s Devinem Grahamem. Lindsey hraje něžné tóny na otevřeném a nádherně osvětleném prostranství před chrámem Církve Ježíše Krista posledních dnů a rovněž ve vánočně vyzdobeném interiéru. Kromě zvuku houslí můžeme ještě slyšet táhlé vokály, které nazpívala Lindsey samotná.

A zde si můžeme onu skladbu připomenout.

Celtic Carol

Po skladbě Silent Night se Lindsey rozhodla ještě tentýž rok vydat další vánoční skladbu. Jak sama říká, „po skladbě Silent Nicht jsem chtěla udělat vánoční skladbu, která by byla o něco více optimističtější“. A Celtic Carol tento záměr splňuje. Vzniklo tak vánoční medly s keltským motivem.

Skladba byla vydána 19.12.2011 a do dnešního dne má více než 9 miliónů zhlédnutí. Lindsey se nám představila v roli roztomilého elfa, který zůstal uvězněn v Santově dílně. Rozhodne se ovšem nepropadat zoufalství a postupně krok za krokem začne dílnu vyzdobovat, aby si navodil tu pravou vánoční atmosféru. K tomu mu poslouží všemožné zbytky papírů, vánočních světel, řetězů až po stromeček ozdobený toaletním papírem. To vše se odehrává za skotačivé a pozitivní melodie.

A my se nyní společně na skotačivého elfíka podíváme.