Brooke S. Passey: Prostě dýchej

Přínášíme Vám překlad článku, který minulý týden na svých webovkách publikovala Lindseyina sestra Brooke. Kdo byl na prvním pražském koncertě, tak si pravděpodobně Mackenzie bude pamatovat. Někteří už z VIP, kde Kenzie pořizovala fotky, jiní z koncertu samotného, kdy pomáhala Stevovi a Petovi např.oblékat Lindsey do „svítícího“ oblečku. Všichni jsme ji pak určitě mohli vidět v sestřihovém videu z Prahy. A protože si ji pamatuju jako velmi příjemnou, usměvavou a rozhodně velmi krásnou slečnu, docela mě následující řádky chytly za srdce.

Tohle je Mackenzie a ta je jedním z mých nejdražších přátel. Na koleji přes chodbu od nás bydlela holčina, která byla tak trochu jiná – moc se nesprchovala, raději konala než mluvila a měla sociální povědomí o sodových sušenkách. Jednoho pátečního večera si Mackenzie všimla, že je sama a pozvala ji, ať jde s námi ven. Od té doby si ta slečna cestu k nám na pokoj našla několikrát do týdne a pokaždé ji Mackenzie vřele přizvala k tomu, co bylo na programu. Mackenzie nemá zástup dobrých skutků, je to prostě způsob jejího života. No a pokud by její laskavé srdce nestačilo, tak je taky neskutečně statečná. Loni Mackenzie zachránila život ženě. Byla už na konci lanové skluzavky, když jedna silnější žena za ní uprostřed jízdy omdlela. Nebyla schopná brzdit (a v prvé řadě byla také na lanovou skluzavku moc těžká) a asi by dopadla na konci skluzavky ve velké rychlosti do rozsáhlého pole. Mackenzie postavila své drobné tělo mezi ženu a to pole a připravovala se na náraz. Žena žila, Mackenzie samotnou to stálo natržené šlachy. Strávila několik dalších měsíců rekonvalescencí na invalidním vozíku. Když jsem slyšela, co se stalo, nepřekvapilo mě to – Mackenzie vždy byla typem člověka, který se radši připravil na náraz než aby ustoupil. Je neuvěřitelná.

brooke a mackenzie

Před pár dny jsem zjistila, že Mackenzie trpí vzácnou chorobou plic zvanou PVON – Plicní venookluzivní nemoc (v angličtině PVOD – Pulmonary venooclusive disease). Bez transplantace je nevyléčitelná. Myslím, že se dnes nakonec utopím, protože jsem plakala, plakala a plakala. Vím, že dostane nové plíce a že bude žít dlouhý a půvabný život. Vím to. Myslím to tak, že mě štve, jak si stěžuji na drobnosti, přitom ona nemůže ve svém mladém a jinak zdravém těle sejít dolů ze schodů, aniž by ztratila veškerý vzduch v plicích. Mám pocit jako by teď ona sjížděla lanovou skluzavku v plné rychlosti a já si přála, abych tam tentokrát pro ni mohla něco udělat a připravit se na náraz.

Dala bych jí jednu svou plíci, kdybych mohla, ale od chvíle, kdy si nemyslím, že je to ta správná volba, musím přemýšlet o něčem jiném. Teď tím jediným, co můžu dělat, je doufat, modlit se a být tady pro ni. A možná my všichni můžeme žít s větším množstvím lásky a laskavosti k lidem, kteří jsou přehlíženi a nebo k lidem, kteří jsou přímo před námi. Myslím, že by to pro ni hodně znamenalo.

Miluji tě Kenzie. Vím, že to porazíš. Do té doby prostě dýchej.

xoxo

Brooke