Dia Frampton jede na turné s Lindsey Stirling

Kromě písně Shatter Me, kterou v Lindseyině doprovodu zpívá Lzzy Hale, je na novém stejnojmenném albu ještě jedna zpívaná skladba – We Are Giants. Tu zpívá Dia Frampton, která je zároveň spoluautorkou textu k oběma písním. Následující článek pochází z webu www.thespectrum.com a jeho autrem je Brian Passey. Povídá jak o Lindsey, tak i o Dii Frampton. 

Před třemi lety se Dia Frampton stala soutěžícím v „Hlasu“, pěvecké soutěži stanice NBC. Nyní se chystá vyrazit na cestu s další muzikantkou, kterou pojí minulost s TV reality soutěží, s houslistkou Lindsey Stirling, která účinkovala v America´s Got Talent v roce 2010.

Frampton bude předskokankou Lindsey Stirling v první části amerického turné této houslistky; začíná v úterý v San Diegu. Vystoupí také 24.5. v Las Vegas a 29.5. v Salt Lake City.

Když účinkovala v „Hlasu“, tak už Diu Frampton znali místní fanoušci jako členku dua Meg & Dia, skupiny, kterou založila se svou starší sestrou Meg Frampton. Framptonovy sestry vyrostly v oblasti St.George a chodily na Dixie High School.

Nakonec podepsaly smlouvu s Warner Bros. Records a vydaly jedno album na hlavním labelu. Po „Hlasu“ Frampton podepsala s Universal Republic a v roce 2012 vydala své debutové sólové album.

Teď je zpátky ve studiu, provádí poslední úpravy pro její EP k jejímu novému hudebnímu projektu – spolupráci s filmovým skladatelem a producentem Josephem Trapanesem (film Nevědomí) – nazvaném Archis (facebook.com/Archismusic). Při telefonickém rozhovoru s The Spectrum & Daily News Frampton řekla, že na dokončení EP před turné pracovala 14 hodin denně.

„Cítím se dobře díky všemu tomu okolnímu shonu, protože nemám tendenci znovu přemýšlet o věcech, které už jsem vykonala, což obvykle a často dělávám“, říká.

Frampton se rozhodla, že tuto hudbu nebude vydávat pod jménem „Dia Frampton“, protože to bylo od jejího obvyklého stylu tak odlišné, že si myslela, že by její fanoušci měli být od toho odděleni.

Projekt vznikl poté, co strávila několik posledních let prací s mnoha popovými umělci, skladateli a producenty. Protože je jejich cílem vytvářet singly, které se budou moci hrát v rádiu, Frampton řekla, že měla pocit, že byla utlačována limity, které byly těmito umělci na její kreativitu nastaveny.

„Měla jsem dost toho, jak mi říkali -Tohle nemůžeš dělat-„, říká. „Chtěla jsem opravdu pracovat s někým, kdo by mi nenastavoval takové limity.“

Jediné omezení, která měla s Trapanesem, byl čas. Díky své filmové práci měl producent jen malé okno pro nahrávání s Frampton a stalo se to, že to bylo dokončeno těsně před tím, než vyjela Frampton na turné. Navzdory spěchu říká, že celý proces byla zábava.

Trapanesova hudba v pozadí hraje v celkovém znění velkou roli a pro Frampton to znamená stylistickou změnu. Před pár dny měli v nahrávacím studiu devět hráčů na smyčcové nástroje. Den před tím to zase bylo šest hráčů na dechové nástroje. V jeden moment tam měli dokonce i mandolínu a ukulele.

Frampton uvedla, že asi 90 – 95 procent hudby bylo vytvořeno živými nástroji, jako takový protichod k „Red“, které bylo vytvořeno převážně počítačově. Nicméně s živou hudbou přichází i cena a Frampton to celé platila ze své vlastní kapsy, dokud nepodepsala s Universal. A to je důvod, proč v době svého turné s Lindsey Stirling natěhovala své osobní věci do skladiště; šetří peníze na nájmu.

Ačkoliv jsou finanční obavy pro zpěvačku stresující, tak uvedla, že to za tu hudbu stojí. Kromě toho se toho zbaví díky své účasti na několika dalších úspěšných turné.

„Byli jsme jako předskokani Jamesovi Bluntovi na turné po Číně a to byla opravdu zábava,“ uvádí Frampton.

Když byla na turné s britským písničkářem, tak hrála každý večer davu 10000 lidí. Ačkoliv většina diváků nerozuměla anglicky, tak i tak zpívali se zpěvačkou songy, které znali.

Jakmile turné v Číně skončilo, tak se na jihovýchodní Asii vrátila Frampton se svým po „Hlasu“ již třetím turné. Chudoba, která je v některých těchto zemích, jako jsou Filipíny, jí pomohla dát některé věci do určité perspektivy.

„Přiměje vás to být vděční za to, co máte“, řekla Frampton.

linds

Turné

Lindsey Stirling říká, že se s Diou Frampton potkala poprvé po její první show v Los Angeles, kde nyní obě žijí.

„Dia přišla po show do zákulisí, představila se a řekla, že by se mnou ráda na něčem pracovala“, říká Lindsey Stirling.

Když pak později Lindsey pracovala na svém novém albu „Shatter Me“, tak s ní spolupracoval dubstepový hudebník SILAS, který měl stejného manažera jako Frampton. Když se SILASE zeptala, jestli by jí mohl dát doporučení na zpěvačku, tak navrhl právě Diu Frampton.

„Řekla jsem -Oh ano! Setkala jsem se s ní v Los Angeles; líbí se mi, jdem na to!“, říká Lindsey Stirling.

Frampton dodává, že zrovna v tu dobu psala texty pro další hudebníky. Přesto trochu vyhořela a zjistila, že některá hudba není blízká jejímu srdci. Dokonce odmítala nabídky na psaní textů některým poměrně velkým jménům, protože se jí ta píseň prostě nelíbila.

Takže si začala více vybírat ty, se kterými spolupracovala. Nicméně s Lindsey Stirling to bylo jiné.

„Ona je tak talentovaná“, řekla Frampton, která oceňuje Lindseyiny cíle, vize a její hudbu. „Dívala jsem se, když zrovna nahrávala. Je opravdu ohromující vidět ji přímo před sebou, tahle holka s houslemi prostě řádí.“

Dokončili psaní dvou společných skladeb k „Shatter Me“ – úvodní skladby a „We Are Giants“. Frampton nahrála vokály pro obě skladby, ale píseň „Shatter Me“ později nazpívala Lzzy Hale z Halestorm. Nicméně Frampton zůstala zpěvačkou pro „We Are Giants“.

Když psaly „We Are Giants“, tak dle Frampton hodně mluvily o svých osobních bojích. Tyhle rozhovory pak pomáhaly formovat některá slova k písni.

„Chceme, aby lidé slyšeli tuto píseň a cítili se mocně“, říká Frampton.

Teď, když pohodlně cestují spolu, bude mít Frampton možnost zpívat tento song během Lindseyina setu každý večer. Lindsey říká, že je z možnosti společného vystoupení nadšená.

Co se týče zbytku show, tak Lindsey říká, že připravují něco nového.

„Pokud se vám líbila má poslední show, tak to jste ještě nic neviděli“, říká. „Tentokrát jsme přidali tanečníky, novou choreografii, úžasné osvětlení, krásné vystrojení podia a dokonce by se měla ukázat Phelba. Jsem vážně nadšená!“

Phelba je fanynkou Lindsey Stirling č.1, kterou ve videích na YouTube představuje sama Lindsey.

Ti, kteří nejsou seznámení se stylem Lindsey Stirling, ať nečekají klasickou hru na housle. To není symfonie. Lindsey tančí po celém podiu i při hře na housle a to v rytmu hip hopu a dubstepu.

Lindsey připouští, že ne vždycky to k ní přijde jednoduše.

„Když zkouším, tak to na první pohled vypadá trapně“, říká. „Musím se v jednom momentě naučit taneční krok, přidat housle a sychronizovat to, dokud to nepůsobí normálně. Jakmile mám vystoupení, tak stoupne adrenalin a najednou jsem schopna se po podiu pohybovat a tančit, jako bych měla duet s publikem. V té hudbě je tolik síly a energie a ta výměna energie mezi mnou a mými fanoušky….je téměř neskutečná. Je to neuvěřitelné.“

I když aktuálně nejsou v plánu žádné zastávky v jižním Utahu, tak Lindsey i Dia říkají, že by tu rády jednou zahrály. Lindsey říká, že jako malá trávila každé léto minimálně týden u svých prarodičů v St.George.

Dia říká, že mluvila o několika možnostech tady v nejbližší době hrát, ale bylo obtížné se k tomu zavázat, protože doufá také i v to, že se bude moci upsat jako předskokanka k několika hlavním podzimním túrám.

Také se přidá k dalším hvězdám z jiných sezon „Hlasu“ na krátké turné na konci června. Ačkoliv už uběhly tři roky od její zkušenosti s touto show, tak je Frampton stále v kontaktu s některými z těch, které v soutěži poznala.

„Mluvím s Blakem,“ říká. „Jsem v kontaktu s mnoha z nich.“

Pokud jde o turné s Lindsey Stirling, tak je jejich show 24.5. v Las Vegas v House of Blues vyprodána, ale lístky jsou stále k dispozici k jejich show 29.5. v Salt Lake City v The Great Saltair, stejně jako pro dvě show v Arizoně mezi tím. Pro více informací navštivte lindseystirling.com a diaframptonmusic.net.

Originální článek: zde