Interview s Lindsey Stirling: Jsem cereální narkoman!

A máme tady další z překladů 🙂 . Tentokrát se jedná o článek z 21. 11. 2014, který byl zveřejněn na těchto stránkách: http://fabi.2600.be/blog/2014/11/interview-lindsey-stirling-2/. Překládala jsem jej z francouzštiny, ale protože je přepsán i v angličtině, snažila jsem se o přesnější zachycení textu především z originálních Lindseyiných odpovědí. Rozhovor se skládá z různých otázek fanoušků. Možná se dozvíte i něco nového, tak neváhejte a mrkněte na něj 🙂 .

Na začátku článku autor představuje svůj splněný sen – možnost udělat rozhovor s Lindsey 🙂 a děkuje Jennifer Fletcher, která jej umožnila a Setchaye, která obstarávala překlady z francouzštiny do angličtiny a naopak.

Lásku k tanci a hudbě máš od kdy?
Od svých 6 let. Takže….22 let?!

Co tě k tomu přivedlo?
Vzpomínám, jak jsem viděla housle na Sesame street a můj táta nás pořád bral na neplacené koncerty. Všimla jsem si, že houslisté měli vždy ,,cool” party a v 6 letech jsem doslova prosila své rodiče o lekce.

Spíš maso nebo ryby?
Zbožňuju sushi, ale obyčejně více upřednostňuji maso (kuřecí nebo hovězí) před rybami. Vůbec nejsem vegetarián, ale maso zase tolik nejím.

Jíš nebo piješ něco, když skládáš?
Miluju chroustat věci jako je ovoce, oříšky a nějaké sušenky, ale moje oblíbené jídlo k chroustání jsou cereálie. Rozhodně jsem cereální narkoman!

Kde a jak skládáš? Proč? Radši máš kolem sebe hudbu a hluk nebo absolutní ticho?
Obvykle vytvořím první backtrack s producentem a strávím několik dní diskutováním a experimentováním s různými melodiemi. Je to šílený, někdy, když jsem bezradná nebo mám blok v psaní, jdu spát a probudím se s jasným nápadem na melodii, kterou musím zapsat. Můžeme tak říct, že často skládám ve spánku.

Máš pořád nějaké písničky/taneční kreace/kompozice z dob, kdy jsi byla mladá, které bys nám ukázala?
Samozřejmě, že jsem vytvořila nějaké jednoduché melodie, když jsem byla mladá a nahrála jsem album se skupinou Stomp on Melvin, když jsem chodila na střední. Ale svou první kompozici jen pro housle jsem vytvořila až k America’s Junior Miss.

Jsi nadaná na hraní a tanec, ale v každodenním životě? Jsi spíše nemotorný šmoula nebo bohyně dovedností?
Řekla bych, že určitě nemotorný šmoula, zeptejte kohokoliv, kdo mě zná. (Jsem děsný nerd!)

V procesu tvorby: máš to jako rutinu, vše v zaběhnutých kolejích nebo to je vždy jinak?
Funguju jednoduše, náhodně, mám tendenci dělat věci na poslední chvíli a vážně pracuji dobře pod tlakem. Nepotřebuji mít nutně rutinu, i když obvykle procházím stejným procesem, abych získala ze začínajícího konceptu kompletní skladbu. Někdy myslím na příběh nebo koncept a postupuji tak, abych vytvořila skladby založené na tomto pocitu nebo nápadu. Jindy jdu jen s producentem a začínám experimentovat s různými zvuky, až přijdeme na něco, co se mi opravdu líbí. V následujících dnech to zkouším na své housle. Když přijdu na  melodii, která se mi vážně zalíbí, je vyhráno! Když nic nefunguje/nepřijde to ke mně, vezmu track aside a začnu znovu.

A tvůj kamarád/tvá rodina/tvoje kočka, co si myslí?
No, nemám žádnou kočku 😛 ale moje rodina miluje to, co dělám. Nebo to aspoň říkají (a mají zájem), ale se vší upřímností mám ráda, když mi dají konstruktivní kritiku nebo zpětnou vazbu; Stirlingové jsou velmi upřímní lidé.
Takže když mi říkají, že se jim líbí, co jsem udělala, myslí to vážně. Nedokážu si představit rodinu, která by mě podporovala více. Vím, že mě milují a udělají pro mě všechno, když to potřebuju.

Malý obrázek tvého pracovního dne?
Vážně nemám žádné specifické místo, kde skládám, ale pro představu, jak to může vypadat – představte si, že všechno, co dělám ve svých videích, dělám sama (rekvizity, kostýmy, hudba, správa, režie, produkce), udělejte si obrázek pokoje s podlahou pokrytou látkou, papíry, napůl sbalenými kufry, napůl dokončené kostýmy přehozené přes vyrobené postele, několik houslových pouzder a napůl snědená miska cereálií na zemi. Jinými slovy ,,kreativita potkala tornádo”.

Když jsme u té práce, pracuješ raději v nepořádku nebo v čistém a uklizeném pokoji?
V nepořádku!

A kdybys byla slavnější ještě více než nyní a světová mistryně, jaká by byla první věc, kterou bys udělala?
Cestu kolem světa!

Kdybys měla začít úplně od začátku, dělala bys všechno stejně jako do teď?
Udělala jsem hromadu chyb a samozřejmě, že by bylo vše jednodušší, kdybych některé věci udělala jinak, ale nechci nic vracet, radši se ze svých chyb poučím. Takže odpověď je ano, udělala bych věci stejně, kdybych se vrátila. Ale že bych šla a dělala ty stejné chyby úmyslně? To rozhodně ne. Protože pointou chyb je poučit se z nich.

Jaká nejlepší/nejhorší věc se ti stala za dobu tvé hudební kariéry stala?
Měla jsem štěstí žít svůj sen, cestovat po světě, šířit svou hudbu a poznat tisíce skvělých lidí z celé této úžasné planety! Cítím se neuvěřitelně požehnaná a pokorná, že jsem měla tuto jedinečnou příležitost. Nejhorší věc na tom všem je pravděpodobně přepnout z ,,tour módu” do ,,domácího módu”. Živé představení před tisíci lidmi každý večer je to, co miluji nejvíce a ta neuvěřitelná energie, tuna adrenalinu, haha; prostě to miluju! Takže když tohle všechno najednou skončí a já se vrátím domů, do normálního života, může to být trochu skličující a musím si připomínat všechny věci, za které mohu být vděčná; lidé, rodina, přátelé, kteří tvoří ,,normální“ nádherný život sami o sobě.

Když se podíváš po světě, vidíš jej zkresleně? Kvůli hudebním znalostím nebo slávě nebo něčemu?
Myslím, že díky cestování po světě jsem si více vědoma, kolik lidí je ovlivněno svou kulturou, většinou v dobrém slova smyslu a možná někdy ne v tak dobrém. Jen obecné zjištění.

Chtěla bys něco vzkázat svým belgickým a francouzsky mluvícím fanouškům?
Moc děkuji za vaši podporu, jste úžasní fanoušci a nemůžu se dočkat, až budu opět hrát v Belgii!

Otázka desetileté holčičky Laglue: je ve tvé rodině někdo, kdo hraje nebo tancuje?
Ano, moje sestry a já jsme se učily hrát na hudební nástroje. Brooke hraje na cello a moje sestra Jennifer na trumpetu. V současné době působí ve skupině Millennial, ale já jsem se nemohla zúčastnit některého z jejich koncertů, protože se konaly vždy během mého turné, haha; ale slyšela jsem, že je ta skupina úžasná. Moje mamka milovala tanec, ale nyní jsem jediná tanečnice v rodině 😛 .