Téma měsíce – Album Lindsey Stirling, část 1

S rokem 2015 přichází náš fanklub s novým projektem. Tomuto projektu obecně budeme říkat „Téma měsíce“. Pokaždé jiná parta administrátorů zapracuje v průběhu jednoho měsíce na jednom jediném tématu, které v rámci oněch třiceti dní co nejpodrobněji rozebere ať už pomocí článků, obrázků nebo videí. První měsíc jsme si pro Vás s Žany a Julkou přichystali téma „Album Lindsey Stirling“. A je na mně, abych tento projekt (a vlastně i toto téma) „nakopnul“ 🙂

Jedná se o první album Lindsey Stirling, které naše oblíbenkyně pojmenovala jednoduše svým jménem. Ačkoliv ještě před tímto albem vyšla krátká kompilace LindseyStomp, pravým velkým vydavatelským debutem rodačky ze Santa Any je právě album Lindsey Stirling. Ve spoustě věcí je toto album jedním z nejdůležitějších milníků v její kariéře. (ne-li nejdůležitějším milníkem vůbec). Samozřejmě, to hlavní, díky čemuž se Lindsey proslavila, bylo setkání s Devinem Grahamem a následné postování videí na YouTube. Ale každý správný hudebník by měl alespoň jednou přijít s něčím, co uchová jeho hudbu i na fyzickém nosiči. U Lindsey k tomu došlo 25. září 2012 (neuvěřitelné, jak ten čas letí). Ano, jeho „iTunes podoba“ vyšla už o týden dříve, do „shopů“ se však dostalo až v toto osudové úterý.

billboardUž v době vydání alba byla Lindsey skutečným idolem spousty lidí napříč různými generacemi a tak bylo jen otázkou, jak moc úspěšnou tato deska bude. I já jsem čekal, že se zadaří, ale až takhle? 23. místo v hitparádě Billboard 200, kategorie taneční/elektronická a klasická alba tento debut dokonce ovládl. Deska potěšila k roku 2014 kolem 330 tisíc nových majitelů a v německy mluvících zemích se dočkala velmi pozitivních ohlasů. V Rakousku a Německu se album stalo platinové (přes 15, respektive 200 tisíc prodaných kousků) a ve Švýcarsku společně s Polskem zlaté (přes 10 000 prodaných kopií). A ačkoliv se ceny nakonec nedočkalo, tak myslím, že „pouhá“ nominace na nejlepší elektronické/taneční album v Billboard Awards v konkurenci Daft Punk, Avicii nebo Lady Gaga rozhodně není hanbou.

Lindsey určitě prospělo to, že album napěchovala výhradně vlastní tvorbou, žádnými covery a to je přesně to, po čem fanoušci touží nejvíce. Tím spíš, pokud do skladeb Lindsey vložila sama sebe. Svižné skladby Electric Daisy Violin, Shadows nebo Spontaneous Me, uklidňující Song of the Caged Bird nebo dunivé Elements a Crystallize (s více než 110 milióny zhlédnutí na YouTube) fanoušky nadchly a přesně tohle je to, čemu se říká „brána ke slávě“.

Nesmíme samozřejmě opomenout opětovné vydání alba, které se 29.října 2013 crystallize1dočkalo své prodloužené verze. Nechyběly především orchestrální verze těch nejúspěšnějších skladeb (Elements, Crystallize a Transcendence) a byť Lindsey malinko narušila první větu z mého předchozího odstavce a zapustila do prodloužené verze cover na My Immortal od Evanescence, tak můžeme s klidem říci, že obecně jsou bonusové skladby něčím novým, co do té doby Lindsey nevydala a co je skutečným pohlazením po duši.

Příště si spolu rozebereme videoklipy pojené k albu Lindsey Stirling 🙂

Takže… co to bude dnes? Zaduníte si s Crystallize? Poskočíte s Electric Daisy Violin? Nebo se snad zasníte u Song of the Caged Bird?…. nechám to na Vás 🙂

Pokud si o albu chcete vyzjistit více informací, můžete se podívat na článek na wikipedii, který pro Vás spravujeme:

http://cs.wikipedia.org/wiki/Lindsey_Stirling_%28album%29

Mrknout můžete taky na anglickou verzi článku:

http://en.wikipedia.org/wiki/Lindsey_Stirling_(album)

Přečíst si můžete i článek z Lindseyina blogu, který se věnuje opětovénému vydání alba:

http://www.lindseystirling.cz/opetovne-vydani-alba-lindsey-stirling/